"Gang panny Teodory" - wspomnienia z lat 60-tych

Gang panny Teodory. Wspomnienia z lat 60-tychW naszej bibliotece postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań dla uczniów, przybliżający historię drugiej połowy ubiegłego wieku, niekoniecznie od tej strony, którą poznają na szkolnych lekcjach. Kluczem łączącym historię z literaturą będą książki dla młodzieży - wydane koniecznie w omawianej dekadzie - dzisiaj najczęściej już lekko zapomniane aczkolwiek warte przypomnienia.

Cykl spotkań rozpoczęliśmy od lat 60, a nasz wybór lektury padł na wydany w roku 1964 przez ISKRY Gang panny Teodory Natalii Rolleczek-Korombel. Akcja książki toczy się w Krakowie, głównie w okolicach dzisiejszego Placu Inwalidów (dawniej Placu Wolności z mieszczącym się na nim, dzisiaj nieistniejącym już kinie „Wolność”). Główną bohaterką jest nastoletnia Danusia, która aby pomóc najbliższym postanawia założyć gang i przyjmując imię Teodory, staje na jego czele. Aby nie psuć przyjemności z czytania nie będziemy zdradzać już więcej szczegółów fabuły dodamy tylko, że książkę przeczytać naprawdę warto.

Na spotkania z uczniami (oprócz przeczytania krótkich fragmentów książki) przygotowaliśmy prezentację multimedialną, w której staraliśmy się pokazać jak najwięcej z życia młodzieży (i nie tylko) w latach sześćdziesiątych. Były więc fotografie szkół „tysiąclatek”, wyposażenie klas z charakterystycznymi ławkami z otworami na kałamarz, szkolnej (i nie tylko) mody czy fryzur jakie wtedy wypadało nosić. Później przedstawiliśmy ówczesne gwiazdy kina (m.in. P.Raksa, Z.Cybulski, R.Moore, J.Dean) oraz muzyki (Czerwone Gitary, Trubadurzy, Karin Stanek, Katarzyna Sobczyk czy pierwszy polski girlsband Filipinki) przy okazji słuchając starych przebojów takich jak „O mnie się nie martw” czy „Wala twist”. Pokazaliśmy gramofon „Bambino” czy magnetofon szpulowy będące wtedy marzeniem każdego młodego człowieka w Polsce. Dzisiaj gdy w każdym telefonie komórkowym można zapisać co najmniej kilka tysięcy mptrójek, informacja o tym, że na pocztówce dźwiękowej znajdował się tylko jeden utwór (płyty dwustronne, długogrające tzw. longplaye pojawiły się później) wywołała u uczniów wielkie zdziwienie. Na sam koniec zaprezentowaliśmy archiwalne „teledyski” Trubadurów oraz Czerownych Gitar.

Odbyły się cztery spotkania poświęcone latom 60. Dziękujemy za przybycie klasie V (10.02) pod opieką Barbary Szawary oraz klasom I i III gimnazjum (26.03, 10.04 i 12.05) pod opieką Katarzyny Deli, Joanny Prusaczak oraz Agnieszki Fila-Bielak.

Gang panny Teodory. Wspomnienia z lat 60-tychGang panny Teodory. Wspomnienia z lat 60-tychGang panny Teodory. Wspomnienia z lat 60-tych