Z pobytu w Republice Południowej Afryki

Z pobytu w RPAWe wtorek, 14 kwietnia zaprosiliśmy do Biblioteki Publicznej w Rudawie dzieci klas czwartych z miejscowej szkoły podstawowej. O Republice Południowej Afryki opowiadała tu Urszula Szeluch - nauczycielka języka angielskiego, która kilka lat spędziła w tym kraju razem ze swoją rodziną.

W czasie prezentacji zdjęć oglądaliśmy największe miasta oraz prowincje RPA, „odwiedziliśmy” Park Narodowy Krugera, „byliśmy” na plażach w Durbanie. Autorka zdjęć podzieliła się z nami wrażeniami i wiedzą m.in. o kopalni rudy miedzi, gdzie nieopodal mieszkała. Poznaliśmy też plemię Zulu, które jest najbardziej waleczne wśród kilkudziesięciu innych żyjących  na terenach południowej Afryki. Ciekawe informacje usłyszeliśmy o szkole, w której lekcje rozpoczynają się wczesnym rankiem i kończą przed południem zanim powietrze osiągnie najwyższą temperaturę. Zainteresowanie wzbudził pokaz przywiezionych przez p. Szeluch do Polski przedmiotów użytkowych, ozdób, biżuterii wykonanych z naturalnych materiałów dla nas całkiem egzotycznych. W czasie tego spotkania była też okazja, by zaprezentować młodym czytelnikom książki poświęcone podróżom i ich autorów (prace E. Dzikowskiej, T. Halika, J. Pałkiewicza, W. Cejrowskiego, B. Pawlikowskiej). Zwróciliśmy uwagę na opowieści  Marka Kamińskiego Marek – chłopiec, który miał marzenia, gdzie autor wspomina też, że pierwsze dalekie wyprawy i podróże odbywał z bohaterami czytanych książek.

Bardzo dziękujemy p. Urszuli Szeluch za przygotowanie i prowadzenie spotkania. Możemy sądzić, że to spotkanie miało dodatkowe walory - poprzedzone spacerem, wejściem do biblioteki (dla niektórych pierwszym) wykraczało poza schemat lekcji szkolnej.

Z pobytu w RPAZ pobytu w RPAZ pobytu w RPA