"Ty pierwszy, Max" Lenny Parkkinen w Dyskusyjnym Klubie Książki

DKKWłaśnie po to są książki, żebyś mógł dowiedzieć się czegoś o rzeczach, z którymi nie chciałbyś mieć normalnie nic wspólnego. W ten sposób młoda fińska pisarka Lenna Parkkinen zachęca nas do lektury swojej debiutanckiej powieści Ty pierwszy, Max. Ciekawi, co kryje się pod  tym literackim mottem autorki, styczniowe spotkanie DKK w Bibliotece w Bolechowicach poświęciliśmy właśnie tej powieści. Pierwsze co przyciąga wzrok to okładka, zdaniem klubowiczów świetnie zakomponowana z wyraźnym motywem oddającym klimat książki.

Ty pierwszy, Max  to opowieść o fińskich braciach syjamskich, żyjących na początku XX wieku, którzy złączeni tułowiami, są jednak dwoma zupełnie odmiennymi charakterami. Max jest otwarty, przebojowy, nie stroni od alkoholu. Drugi z braci Izaak to nieśmiały, zamknięty w sobie i bardzo wrażliwy mężczyzna. To właśnie on jest narratorem powieści. Świat widzimy jego oczyma. Opowiada o nim barwnie, lecz z pewnym dystansem do otaczającej ich drastycznej rzeczywistości nie kryjąc udręki wiecznego połączenia i stałego przekraczania granic prywatności. Porzuceni przez matkę i napiętnowani przez społeczeństwo, bracia stawiają czoła życiu i okrucieństwu ludzi. Ich kalectwo będzie dla nich źródłem utrzymania i jedynym kapitałem. Trafią do najróżniejszych cyrków, w których będą odgrywać przeróżne role wystawiając swoje kalectwo na widok złaknionej sensacji widowni. Upokarzani, wyzywani od dziwaków nie przestają jednak marzyć o szczęściu i prawdziwej miłości…

Wszyscy uczestnicy spotkania uznali książkę Lenny Parkkinen za ciekawą i wartą polecenia. Autorce znakomicie udało się oddać mroczny i często depresyjny klimat Helsinek z początku dwudziestego wieku co w połączeniu z bogactwem występujących w książce postaci, często „dziwadeł” składa się na całkiem udany debiut pisarki. Trzeba przyznać , że autorka solidnie przygotowała się do niełatwego przecież zadania opisania problemów poszukiwania własnej tożsamości nawet w tak trudnej sytuacji jak bycie bliźniakiem syjamskim.

Z zainteresowaniem będziemy czekać na kolejną jej powieść.

Na następne spotkanie klubu zapraszamy 19 lutego o godz. 19.00

Będziemy rozprawiać się ze stereotypami na temat naszych sąsiadów Czechów, a pomoże nam w tym książka – Pepiki Mariusza Surosza.

DKK