Narodowe Czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza

Narodowe Czytanie SienkiewiczaJuż po raz drugi Gmina Zabierzów włączyła się do akcji Narodowego Czytania największych dzieł literatury polskiej. W tym roku Prezydent Komorowski zaprosił nas do wspólnego czytania Trylogii Henryka Sienkiewicza. W Zabierzowie poszliśmy o krok dalej i czytaliśmy również inne jego utwory.

Podobnie jak w ubiegłym roku spotkanie rozpoczęła Pani Wójt Elżbieta Burtan, która po powitaniu wszystkich zgromadzonych w sali SCKIPGZ gości wzięła udział w krótkiej inscenizacji Janka Muzykanta. Na scenie pojawił się również utalentowany Janko (w tej roli wystąpiła Maja Mazur), który swoją grą na skrzypcach oczarował zgromadzoną publiczność.

Po tym  krótkim, ale wzruszającym przedstawieniu przystąpiliśmy do czytania Trylogii. Już pierwsze przeczytane zdania przeniosły nas w realia siedemnastowiecznej Rzeczypospolitej. Świetna interpretacja sienkiewiczowskich tekstów wzbogacona fragmentami filmów, piosenkami i prezentacją multimedialną spowodowała, że mieliśmy okazję przeżyć ucztę literacką, która choć trwała trzy godziny minęła szybko i u niejednego słuchacza pozostawiła niedosyt.

Czytanie zakończyła Przewodnicząca Rady Gminy Pani Maria Kwaśnik, która przypomniała nam fragment z Krzyżaków mówiący o starym słowiańskim zwyczaju zarzucenia nałęczką głowy skazańca.

Na zakończenie Dyrektor SCKiPGZ Pani Jolanta Żebrowska-Sibila podziękowała wszystkim obecnym i zaprosiła na sarmacką biesiadę.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w tegoroczna czytanie.

Narodowe Czytanie przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie.

Narodowe Czytanie SienkiewiczaNarodowe Czytanie SienkiewiczaNarodowe Czytanie Sienkiewicza