"Biały Tygrys" Aravindy Adiga w Dyskusyjnym Klubie Książki

DKKNa czerwcowym spotkaniu DKK w bibliotece w Bolechowicach, dyskutowaliśmy o książce „Biały Tygrys” Aravindy Adiga. Jest to literacki debiut dziennikarza indyjskiego pochodzenia, za który w 2008 roku otrzymał Nagrodę Bookera. „Biały Tygrys” to historia indyjskiego chłopca Balrama, który należy do najniższej i najbiedniejszej kasty w Indiach.

Wydawać by się mogło, że takie pochodzenie przesądza o jego losie, skazując na życie w skrajnej nędzy i poniżeniu. Pewnego dnia Balram, który już jako dziecko wyróżniał się ambicją, sprytem i bystrością, dostaje szansę na zmianę swojego życia na lepsze. Wyjeżdża do stolicy, gdzie uzyskuje posadę kierowcy bogatego Hindusa. Duże miasto niesie ze sobą wiele możliwości, których nasz bohater nie zamierza zaprzepaścić. Przed Balramem otwierają się liczne okazje, które są szansą łatwego zarobku, wyrwania się z biedy i podniesienia swojego statusu społecznego, jednak niosą ze sobą również dylematy moralne i stają się  testem dla jego uczciwości i wyznawanych wartości.
Historia Balrama stanowi pretekst do opisania współczesnych Indii. Dla uczestników DKK lektura tej książki zamieniła się w swoistego rodzaju podróż po Indiach. Jednak nie tych pięknych i kolorowych, znanych z przewodników turystycznych. Indie, jakie odkrywaliśmy, to kraj niewyobrażalnej biedy, korupcji i slumsów. Pojawiło się pytanie: Czy jest jakieś wyjście z tego koszmaru?
Książka „Biały tygrys” to także historia o dylematach moralnych i wyborze między dobrem a złem. Autor prowokuje czytelnika do myślenia o tym, jak daleko można się posunąć, aby osiągnąć cel i czy bieda może usprawiedliwić zbrodnię.
Za mocną stronę powieści, uczestnicy DKK uznali język: dosadny, choć często brutalny.

DKKDKKDKK

DKKDKK