Spotkanie ze Sławomirem Koprem

Spotkanie ze Sławomirem KopremW czwartek, 29 maja Gminną Bibliotekę Publiczną w Zabierzowie odwiedził Sławomir Koper, autor niezwykle popularnych książek historycznych. Prawie dwugodzinne spotkanie pisarza z naszymi wiernymi Czytelnikami upłynęło w mgnieniu oka, dzięki umiejętności - jaką niewątpliwie posiadł nasz Gość - polegającej na połączeniu ciekawej opowieści z dużą dozą humoru.

Autor rozpoczął od anegdoty o tym, jak na imprezie organizowanej przez jedną z największych gazet w Polsce, jako nagrodę za popularyzowanie w swoich książkach okresu II RP, otrzymał ekskluzywny zestaw kosmetyków do… pielęgnacji włosów, wraz z abonamentem do salonu fryzjerskiego. Z uwagi „na znaczny” ubytek owłosienia, nagrodę postanowił przekazać swojemu synowi.
Pisarz bardzo chętnie podzielił się z nami „kuchnią” swojego zawodu. Opowiedział o codziennym, kilkugodzinnym twórczym reżimie jaki sobie narzucił, o problemach z dostępem do materiałów IPN-u, o niekończących się sporach z wydawnictwem (przez co prace nad czasami II RP zostały zawieszone na rzecz okresu PRL-u), o podróżach za naszą wschodnią granicę w poszukiwaniu śladów polskości czy wreszcie o mniej lub bardziej sympatycznych reakcjach na swoje publikacje. Autor jednocześnie stanowczo podkreślił, że nie jest jego wolą wyciąganie na światło dzienne krzywdzących czy kompromitujących materiałów a jedynie przybliżenie czytelnikowi słabości, nałogów czy innych małych grzeszków postaci - dzięki zasługom politycznym czy literackim stojących dziś na pomnikach - za życia będących ludźmi nie pozbawionymi wad, jak my wszyscy.

Spotkanie ze Sławomirem KopremSpotkanie ze Sławomirem KopremSpotkanie ze Sławomirem Koprem