"Bardzo wielkie pojednanie" - spotkanie z pisarzem Krzysztofem Maćkowskim

XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Gminie Zabierzów

Spotkanie z pisarzem Krzysztofem MaćkowskimWe wtorek, 13 maja gościem Gminnej Biblioteki Publicznej był Krzysztof Maćkowski. Głównym tematem spotkania - organizowanego w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Gminie Zabierzów - była najnowsza książka autora Bardzo wielkie pojednanie, której głównymi bohaterami są "zatwardziali" kibice Wisły Kraków, z których jeden. w chwili żałoby narodowej po śmierci Jana Pawła II podejmuje - zdawałoby się skazaną z góry na porażkę - próbę pojednania z kibicami Cracovii, największymi "wrogami" z drugiej strony Błoń.

Spotkanie przybrało formułę wywiadu a roli "przepytującego" podjął się przyjaciel autora, pan Adam Liss. Andrzej Maćkowski, sam zadeklarowany od zawsze kibic Wisły, opowiadał dlaczego nie ma oporów aby zabierać na mecze swojego małego syna, na czym polega "ewolucja" od ultrasa czy hoolsa do piknika, co to są ustawki czy wreszcie próbował znaleźć odpowiedź na fundamentalne pytanie - Dlaczego kibice Wisły i Cracovii nie pałają do siebie sympatią? Na koniec pojawił się również wątek dotyczący pisania scenariuszy bo również tym zajmuję się nasz gość.

Czytelnicy przybyli na spotkanie, szczególnie ci, nie interesujący się specjalnie piłką nożną, wynieśli z niego przekonanie, że bycie kibicem drużyny piłkarskiej nie jest niczym złym i mimo że czasami dochodzi do psujących obraz "incydentów" dotyczą one mimo wszystko niewielkiej części kibicowskiej społeczności.

My ze swojej strony zachęcamy do przeczytania Bardzo wielkiego pojednania, bo dla jednych będzie to okraszona "mocnym" językiem książka o kibicach, a inni odnajdą w niej historię zmagających się z "prozą życia" bohaterów, gdzie piłka nożna jest ważnym, ale jednak tylko dodatkiem.

Spotkanie z pisarzem Krzysztofem MaćkowskimSpotkanie z pisarzem Krzysztofem MaćkowskimSpotkanie z pisarzem Krzysztofem Maćkowskim