Z tradycji świąt Wielkanocnych

Z tradycji Świąt WielkanocnychSpożywanie święconego zaczynano zawsze od jajka, którego symbolika była podczas świąt Wielkanocnych szczególnie odczuwana. Jajka dawniej powszechnie zdobione w Wielkim Tygodniu, w zależności od sposobu barwienia nazywane były kraszankami lub malowankami. Jeśli na nich wydrapywano wzorek stawały się skrobankami, a jeśli przed barwieniem pisano na nich wzory woskiem były pisankami.

Dziś z barwników naturalnych używa się głównie łusek cebuli i najczęściej na tym kończy się tradycyjna dekoracja. Do wielkanocnych koszyków wkładane są jajka drewniane, czekoladowe, i te upiększane już nowymi technikami.

We wtorek, w Wielkim Tygodniu uczyliśmy się w Bibliotece Publicznej w Rudawie z naszymi najmłodszymi czytelniczkami tradycyjnego wykonania pisanek i skrobanek. Z wielką ciekawością czekaliśmy na panią Beatę Jarema, która przyniosła specjalny "pisak", zrobiony ręcznie dawno temu przez jej dziadka. Pisak zaopatrzony w "dziubek", do którego wkładaliśmy kawałki pszczelego wosku, podgrzewany nad płomieniem świecy zaczynał pisać wzory. Co chwilę czynność podgrzewania trzeba było powtarzać, więc dekorowanie jajek wymagało nie tylko pomysłu, ale też cierpliwości. Przydały się wskazówki pani Beaty, która od lat kultywuje ten piękny, wielkanocny zwyczaj. Dekorowaliśmy jajka jeszcze innym, starym sposobem. Na ugotowanych wcześniej w "cebulinie" staraliśmy się wydrapywać wzory kwiatków, listków. Nie było łatwo, bo skorupki jajek pękały.

Przekonaliśmy się , że tak zdobione jajka są niezwykle oryginalne i piękne. Te, które się udały, dzieci zabrały do poświęcenia w Wielką Sobotę.

Z tradycji Świąt WielkanocnychZ tradycji Świąt WielkanocnychZ tradycji Świąt Wielkanocnych