Spotkania z Józefą Kostecką

Spotkania z Józefą KosteckąZ panią Józefą Kostecką spotykamy się w Bibliotece Publicznej w Rudawie od ferii, w każdy piątek. Nie sprawdzamy listy obecności, nie przydzielamy miejsc ani nie narzucamy pomysłów. Każdy wybiera sam, co chce robić. Jeśli nie wychodzi komuś haft krzyżykowy, plecie nitki muliny w kolorowy warkoczyk na bransoletkę, jeśli wzór okazuje się za trudny, można „krzyżykowe słupki” przedłużać i zmieniać kolory.

Niektórzy cierpliwie osiągnęli zamierzony efekt i uwierzyli, że nawet jeśli zaczynamy od nauki trzymania igły, ćwiczenia rąk i palców przy oczkach lewych i prawych, to można się nauczyć. W grupie jest zawsze gwarno i wesoło, nieobecność kogoś jest przez innych uczestników zauważona. Zwykle jest jedenaście osób, dziesięć dziewczynek i jeden chłopiec. Wszyscy czekają na Anię, która jest najstarsza w grupie i swoimi opowieściami, piosenkami skupia uwagę reszty i poprawia nastrój. Czasami wtedy ręce dzieci zatrzymują się i praca ustaje, aby za chwilę wrócić do ściegów, krzyżyków i oczek. Nad wszystkim czuwa pani Józefa, poprawia, zachęca, chwali i przekonuje, że z każdego materiału można coś zrobić. Mamy w stałym miejscu schowek na materiały, nici, igły, włóczki, druty, wzory. Biblioteka jest dla dzieci miejscem przyjaznym, gdzie można się spotkać, spędzić przyjemnie czas, zdobyć nowe umiejętności i wypożyczyć książkę. Nasze spotkania wywołują zainteresowanie dorosłych czytelników, którzy po otwarciu drzwi biblioteki widzą ruch i gwar wokół okrągłego stolika i siedzących przy nim dzieci. Z panią Józefą mówimy o naszych dzieciach ”prząśniczki” chociaż podobieństwo jest tylko w atmosferze spotkań. Dziękujemy pani Józefie za zapał, pasję, ciepło, humor i za to, że chce do nas przyjeżdżać.

Spotkania z Józefą KosteckąSpotkania z Józefą KosteckąSpotkania z Józefą Kostecką