Indiańska wioska w niegoszowickiej świetlicy

Indiańska wioska w niegoszowickiej świetlicyŚwietlica w Niegoszowicach to miejsce, które na co dzień tętni życiem. Tu zbierają się zarówno dzieci, młodzież jak również dorośli mieszkańcy wsi, aby miło i twórczo spędzić czas, wspólnie realizując różne ciekawe pomysły. Sołtys Edward Machlowski opiekun świetlicy i zarazem koordynator tych działań, tym razem wspólnie z bibliotekarzami z Gminnej Biblioteki Publicznej w Zabierzowie zorganizował niecodzienne spotkanie dla dzieci, które w czasie ferii pozostały w domu.

W czwartek 6 lutego ponad 30 osobowa grupa dzieci wraz z rodzicami przybyła na spotkanie z indiańskim wodzem Wielkim Niedźwiedziem, który zajął honorowe miejsce przy ognisku – w tej roli wystąpił niezastąpiony pan Bronisław Kościński. Po złożeniu indiańskiej przysięgi i wypiciu napoju szamana (woda z dużą ilością cytryny) dzieci musiały stawić czoła trudnym wyznaniom, które wymagały od nich wiele zręczności i odwagi. W przerwach między zdobywaniem kolejnych sprawności mali Indianie poznawały piękne i mądre legendy Apaczów oraz oglądały prezentacje multimedialne o życiu Indian. W rytmach indiańskiej muzyki czas upływał na radosnej zabawie, której towarzyszyło wiele emocji, dla dzieci była to znakomita okazja by poznać zwyczaje, tradycję i kulturę rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Dzięki pomysłowości prowadzących to spotkanie bibliotekarek -  Zofii Walczak i Marii Gaudyn przypomnieliśmy nieco zapomnianą już literaturę przygodową o tematyce Dzikiego Zachodu.

Indiańska wioska w niegoszowickiej świetlicyIndiańska wioska w niegoszowickiej świetlicyIndiańska wioska w niegoszowickiej świetlicy