O bożonarodzeniowych zwyczajach

O bożonarodzeniowych zwyczajachJak każdego roku o tej porze bierzemy się za większe porządki, przystrajamy domy, troszczymy się o świąteczne dodatki, o choinkę, wymieniamy się życzeniami z krewnymi, z przyjaciółmi i znajomymi. Tylko śnieg się spóźnia i świat nie wygląda, tak pięknie, jak wtedy, gdy skrzą się śniegowe gwiazdki. W domach zaczyna pachnieć grzybami, kapustą, pierogami, pieczonymi ciastami i już niedługo usiądziemy przy wigilijnym stole…

Wszystko to jest znakiem wielowiekowej polskiej tradycji. O zwyczajach tych najbardziej rodzinnych świąt przypominaliśmy razem z najmłodszymi naszymi czytelnikami w Bibliotece Publicznej w Rudawie. Opowiadanie Ubieramy choinkę z książki P. Wakuły pt. Mój tata jest olbrzymem dało początek rozmowie na temat ozdób choinkowych, wigilijnego stołu, potraw podawanych na wieczerzy wigilijnej, dzielenia się opłatkiem, śpiewania kolęd. Gawędziliśmy z dziećmi też o tym, co było świątecznym  wystrojem zanim przyszedł zwyczaj ubierania choinki, po co wkłada się sianko pod obrus, dlaczego w Wigilię trzeba się wyjątkowo wzorowo zachowywać, co to jest pasterka, i jak zachowują się zwierzęta w ten cudowny wieczór. Na przygotowanych stanowiskach wyrabialiśmy z ciasta choinkowe pierniczki wykrawane foremkami. Grupa „piekarzy” zajęła się wałkowaniem ciasta, wykrawaniem z niego zajączków, aniołków, choinek, rybek…, malowaniem pierniczków rozbełtanym jajkiem. Korzenny zapach i wygląd upieczonych ciasteczek uradował „dekoratorów”, którzy specjalnymi pisakami pięknie je ozdobili. W tym przedświątecznym spotkaniu wszyscy uczestnicy pracowali z wielkim zapałem opierając się pokusie zjedzenia choinkowych ozdób. Zgodnie ze zwyczajem i z sympatii życzyliśmy sobie wzajemnie zdrowia i radości z okazji Bożego Narodzenia.

W środowych zajęciach, 17 grudnia brały udział dzieci z grupy ”0” Szkoły Podstawowej w Rudawie, pod opieką p. Haliny Grzegorek.

O bożonarodzeniowych zwyczajachO bożonarodzeniowych zwyczajachO bożonarodzeniowych zwyczajach

O bożonarodzeniowych zwyczajachO bożonarodzeniowych zwyczajach O bożonarodzeniowych zwyczajach