''Guguły'' Wioletty Grzegorzewskiej w Dyskusyjnym Klubie Książki

DKKOstatnie w tym roku spotkanie DKK w Bibliotece w Bolechowicach odbyło się przy blasku świec i zapachu pierników. W ten ciepły, przedświąteczny nastrój świetnie wpasowała się książka Wioletty Grzegorzewskiej Guguły. Autorka zabiera czytelnika w podróż do świata swojego dzieciństwa i wczesnej młodości.

Lata 70 I 80 ubiegłego wieku w małej wsi pod Częstochową to z jednej strony absurdalna peerelowska rzeczywistość, a z drugiej wciągający i magiczny świat tradycji, obrzędów i ludowych wierzeń. To tam dorasta nasza bohaterka. Poprzez różne wydarzenia z jej życia mamy okazję obserwować jak mała Loletka staje się Wiolą a potem świadomą siebie Wiolettą…

Guguły urzekają plastycznym i kunsztownym językiem - wszak autorka jest przede wszystkim poetką. Grzegorzewska nie epatuje tanim sentymentalizmem, nie powiela wytartych schematów i nie stara się szokować na siłę. Ta niewielka książeczka ma w sobie coś magicznego, utkana z małych wydarzeń i strzępków historii, wywołała w nas wspomnienia z dzieciństwa i po prostu nas oczarowała. Na koniec pozostaje tylko zdradzić, że tytułowe guguły to regionalne określenie na niedojrzałe owoce.

Na pierwsze spotkanie naszego klubu w nowym roku zapraszamy 29 stycznia o godz. 19.00

Tematem dyskusji będzie powieść L. Parkkinen Ty pierwszy, Max

DKK DKK