"Przystupa" Grażyny Plebanek w Dyskusyjnym Klubie Książki

DKKPodczas listopadowego spotkania DKK w bibliotece w Bolechowicach dyskutowaliśmy o Przystupie Grażyny Plebanek. Kim jest Przystupa? Biedną, niewykształconą, ani ładną ani brzydką dziewczyną, która pewnego dnia opuszcza rodzinną wieś i rozpoczyna życie na własny rachunek.

Szybko okazuje się, że w nowym życiu więcej jest przypadku niż świadomych decyzji. Najpierw los niesie Przystupę do Warszawy, gdzie znajduje pracę jako sprzątaczka w domu bogatej celebrytki. Za sprawą kolejnego zbiegu okoliczności, tytułowa bohaterka trafia na prom do Szwecji, w dodatku z biletem tylko w jedną stronę… Z jedną walizką i bez pieniędzy (za to z tomem ballad Mickiewicza, przez który później omal nie wyląduje w więzieniu), Przystupa trafia do zupełnie nowego świata. Zarabia na życie sprzątaniem, początkowo w domach Polaków, a później także Szwedów. Jednak oprócz prania, prasowania i szorowania musi zmierzyć się również  z innymi problemami swoich pracodawców: kłamstwami, zdradami, a nawet przemocą w rodzinie…

Sięgając po tę dość ciekawie zapowiadającą się książkę mieliśmy nadzieję, że będzie to nader zajmująca lektura. Niestety, powieść Plebanek niczym nas nie zaskoczyła i w zgodnej opinii uczestników spotkania  jest to książka, która  nie skłania do głębszej refleksji, pozostawiając czytelnika z odczuciem niedosytu i niestety znudzenia. Grażyna Plebanek stworzyła jednowymiarowych bohaterów, którzy zbyt łatwo wpasowują się w utarte stereotypy. Autorka wprawdzie porusza poważne tematy (trudne warunki pracy Polaków za granicą, problemy z asymilacją itd.), jednak robi to w sposób bardzo powierzchowny i mało twórczy. Szkoda, że autorka nie pokusiła się o bardziej wnikliwy i złożony obraz, zwłaszcza że sama mieszkała w Sztokholmie i świetnie zna tamtejsze realia. Jednak uczestnicy DKK najbardziej ubolewali nad tym, iż tak naprawdę w ogóle nie poznali Przystupy. Plebanek nie odkrywa przed czytelnikiem, co tytułowa bohaterka chowa w sercu, co myśli, o czym marzy. I przede wszystkim, jak zmieniła ją podróż do nieznanego kraju.

Zapraszamy na przedświąteczne spotkanie 18 grudnia godz. 19.00. Czytamy Guguły  Wioletty Grzegorzewskiej.

DKK