O roli książki w życiu małego dziecka

O roli książki w życiu małego dziecka 29 września gościem Biblioteki Publicznej w Rudawie była dr Wanda Matras-Mastalerz, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, przewodnicząca Krakowskiego Koła Biblioterapeutycznego. Zainteresowania pani doktor obejmują bibliotekarstwo, biblioterapię, metody pracy z czytelnikiem, historię prasy współczesnej, edukację medialną i czytelniczą, techniki pracy umysłowej i stymulacji pamięci, co znajduje również wyraz w opracowaniu programów i projektów badawczych.

Na poniedziałkowe spotkanie p.t. "Bajkowa superwitamina dla Twojego dziecka" dr Wanda Matras-Mastalerz przygotowała prelekcję na temat roli książki w życiu małego dziecka. Głośne czytanie,[…] ta prosta i uwielbiana przez dzieci czynność jest superwitaminą dla ich zdrowia psychicznego, umysłowego i moralnego - to słowa przypominane przez Fundację ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom i przywołane w wykładzie. Prezentowane przykłady, poparte informacją z zakresu neurologii zainteresowały rodziców i opiekunów, którzy mogą wykorzystywać książkę w procesie wychowania i kształcenia w różnorodny sposób. Książka, jak nam pokazała dr Matras może  być wykorzystana na warsztatach, zajęciach i w zabawach z dziećmi i pomaga wytłumaczyć dzieciom różne sprawy i rozwiązać ich problemy. W czasie prelekcji mieliśmy okazję zobaczyć książki dotykowe, obrazkowe, multisensoryczne, "książki-zabawki", książki w formie kamishibai, książki wzbogacone o ruchome elementy i inne. Obserwowaliśmy również krótkie zabawy z książką, w których uczestniczyły dzieci naszych czytelników.

O roli książki w życiu małego dzieckaO roli książki w życiu małego dzieckaO roli książki w życiu małego dziecka