Choinkowe pierniczki... czyli o zwyczajach Świąt Bożego Narodzenia

Choinkowe pierniczki... czyli o zwyczajach Świąt Bożego NarodzeniaChoinkowe pierniczki pachną miodem i korzeniami. To te, które piekliśmy w Bibliotece Publicznej w Rudawie przed ostatnią niedzielą adwentu. Błyszczą jeszcze piękną glazurą pracowicie malowaną przez Filipa i panią Bożenę. Przygotowanie do wypieku zaczęliśmy od podwijania rękawów i mycia rąk. Pani Bożena chętnie przystała na pomoc i wałkowała zarobione dwa dni wcześniej piernikowe ciasto. Wyciskanie foremkami choinek, aniołków, gwiazdek, zajączków, misiów, rybek, motylków, serduszek zajęło wszystkich.

W oczekiwaniu na wypiek słuchaliśmy opowiadania J. Krzyżanek Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie. Mieliśmy czas do rozmowy o choince, szopce betlejemskiej, kolacji wigilijnej, życzeniach… Pierwsza blacha wyjęta z piekarnika z pachnącymi ciasteczkami  zachwyciła efektem. Udało się! Wyszło piękniej niż się spodziewaliśmy. Najważniejsze, jak się okazało było dekorowanie piernikowych figurek kolorowym lukrem – wtedy dopiero widok był wspaniały! Aż chciało się zjadać od razu… Kolorowe ciasteczka powędrowały do papierowej torby, przewiązane złotą nitką ozdobią choinkę. Tak obiecały dzieci. To spotkanie miało być dla najmłodszych naszych czytelników niespodzianką i jak przyznała p. Halina Grzegorek - wychowawczyni „zerówkowiczów” tak było.

Dzieci były naszymi gośćmi w poniedziałek, 16 grudnia.

Choinkowe pierniczki... czyli o zwyczajach Świąt Bożego NarodzeniaChoinkowe pierniczki... czyli o zwyczajach Świąt Bożego NarodzeniaChoinkowe pierniczki... czyli o zwyczajach Świąt Bożego Narodzenia