Opowieści o psach z cyklu "Zwierzaki małe i duże w literaturze"

Opowieści o psach z cyklu "Zwierzaki małe i duże w literaturze"Miki wywołał wielką sensację wśród zaproszonych do Biblioteki Publicznej w Rudawie „zerówkowiczów”. Jest bardzo towarzyskim i pogodnym yorkiem, którego p. Małgosia Kaszuba przyprowadziła do naszej biblioteki na spotkania z dziećmi w piątkowe i wtorkowe przedpołudnia 11 i 15 maja.

Spotkania były drugimi  z cyklu „Zwierzaki małe i duże w literaturze” a Miki stał się bohaterem pogawędki o jego zwyczajach, przygodach i przyjaźni ludzi ze zwierzętami.Pani Małgosia pozwoliła na wspólne pozowanie do zdjęć, choć przy wielkiej ruchliwości psa nie było łatwo uchwycić w aparacie fotograficznym chwili bezruchu. Miki jest bardzo przyjazny i lubi się bawić, ale nie lubi pozować.

Wiele podobnych psów stało się bohaterami znanych książek dla dzieci takich, jak: „Zuzia i Hultaj”, „Reksio”, „Cztery łapy”, „Co uciął Gucio ?”, „Pies z ulicy Bałamutów”, „Ferdynand Wspaniały”, „O psie, który jeździł koleją”, „101 dalmatyńczyków” i … „Dżok” bohater książki  Barbary Gawryluk. Autorka historii najwierniejszego psa, któremu postawiono w Krakowie pomnik napisała jeszcze trzy książki o innym psie, rudym kundlu Kaktusie. To Kaktusowi poświęciliśmy (poza Mikim) najwięcej czasu i uwagi. Wielkie skupienie dzieci przy słuchaniu fragmentów czytanej książki „Kaktus, dobry pies” wskazywało na zainteresowanie przygodami Weroniki, Wojtka z udziałem zabranego ze schroniska kundla przypominającego nieco labradora. Dzieci zostały zaproszone do udziału w konkursie na najpiękniejsze ilustracje wybranych przygód Kaktusa. Najlepsze prace będą prezentowane na bibliotecznej ściennej wystawie. Panie H. Grzegorek i E. Nobis – wychowawczynie w zerówkach obiecały naszym czytelnikom czytanie kolejnych rozdziałów i książek  „Kaktus, szukaj!”, „Kaktus, dobry przyjaciel”.

Spotkania były nie tylko miłą zabawą, ale również prezentacją literatury i autorów w tym szerzej krakowskiej pisarki i tłumaczki książek dla dzieci p. Barbary Gawryluk. Już teraz cieszymy się na zapowiedziane na wrzesień spotkanie z pisarką w naszej bibliotece.

Opowieści o psach z cyklu "Zwierzaki małe i duże w literaturze"Opowieści o psach z cyklu "Zwierzaki małe i duże w literaturze"Opowieści o psach z cyklu "Zwierzaki małe i duże w literaturze"