Spotkanie z podróżnikiem

Spotkanie z podróżnikiemKto przyjechał do Albanii, wyjeżdża zauroczony. Przekonywał nas o tym Andrzej Pasławski na spotkaniu w Bibliotece Publicznej w Rudawie. Podróżnik, organizator wypraw turystycznych, autor wystaw fotograficznych, uczestnik festiwali i slajdowisk podróżniczych w opowieści Albania – piękna nieznajoma pokazał nam Albanię przyjazną, bezpieczną dla turystów, zachwycającą widokami i miejscami, gdzie nie dotarła jeszcze cywilizacja.

Zobaczyliśmy „Wrota Bałkanów” w fotografiach  przywiezionych przez podróżnika z kolejnych wypraw, a było ich do Albanii, jak mówi p. Andrzej już 29. W kraju wielkości woj. mazowieckiego  podziwialiśmy strome i trudno dostępne Góry Północnoalbańskie, pasmo Gór Korabi, Góry Cermenike, bezdroża, kaniony, dzikie plaże. A także ślady różnych kultur: greckiej, rzymskiej, tureckiej. Obok nazwiska  Envera Hodży - „wpisanego” w historię i krajobraz Albanii niezliczoną ilością bunkrów - usłyszeliśmy jeszcze dwa nazwiska: Agnes Bojaxhiu, którą znamy jako Matkę Teresę z Kalkuty oraz Stanisława Zubera, Polaka zwanego ojcem geologii Albanii.

W spotkaniu, które odbyło się 29 lutego uczestniczyli uczniowie gimnazjum w Rudawie. Można sądzić, że w tej grupie znaleźli się również tacy, dla których marzenia o podróżach stają się warte realizacji dzięki relacjom podróżników zapraszanych do biblioteki.

Spotkanie z podróżnikiemSpotkanie z podróżnikiemSpotkanie z podróżnikiem

Spotkanie z podróżnikiemSpotkanie z podróżnikiem