Spotkanie z gimnazjalistami w Bibliotece Publicznej w Rudawie

Spotkanie z gimnazjalistami w Bibliotece Publicznej w RudawieNa kolejnym już spotkaniu w Bibliotece Publicznej w Rudawie uczniowie klasy gimnazjalnej podzieleni na grupy poznawali m.in. działy księgozbioru bibliotecznego. Tematem najważniejszym były elementy opisu katalogowego, wśród których zwracaliśmy uwagę na kolejność wydania, rodzaj opracowania, opis fizyczny książki, bibliografię, indeksy…

Na wybranych przykładach staraliśmy się uzasadnić, jakie informacje przydatne są czytelnikom i dlaczego. Przeglądaliśmy również wybrane wydania lekturowe takich wydawnictw jak: „Greg”, „Ossolineum”, „Zielona Sowa”, „Czytelnik”, w których porównywaliśmy i ocenialiśmy zawartość i formę zamieszczonych opracowań. Coroczne spotkania mają ułatwić uczniom korzystanie nie tylko z księgozbiorów biblioteki szkolnej i lokalnej biblioteki publicznej, ale przygotowują do korzystania z większych bibliotek, do których czytelnicy trafią już niebawem.Ta forma spotkań z gimnazjalistami jest jedną z części, realizowanego od kilku lat cyklu przysposobienia bibliotecznego. Biblioteka Publiczna w Rudawie  obok biblioteki szkolnej  Zespołu Szkół w Rudawie i Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie uczestniczy w realizacji tego cyklu zainicjowanego przez p. mgr Beatę Żurakowską-Wilewską.
Warto  podkreślić jeszcze jeden ważny aspekt tych zajęć. Otóż dla niektórych młodych ludzi, choć niewielu, przyjście do biblioteki w zorganizowanej grupie pod opieką nauczyciela jest pierwszym kontaktem z biblioteką publiczną.

Spotkanie z gimnazjalistami w Bibliotece Publicznej w RudawieSpotkanie z gimnazjalistami w Bibliotece Publicznej w RudawieSpotkanie z gimnazjalistami w Bibliotece Publicznej w Rudawie