Bawimy się w teatr

Bawimy się w teatrW piątkowe przedpołudnie, drugiego grudnia Biblioteka Publiczna w Rudawie zaprosiła dzieci z grup „0” szkoły podstawowej. Okazję do spotkania stworzyła pokonkursowa wystawa ilustracji i kukiełek postaci baśniowych, która dotarła do nas po prezentacji w Bolechowicach. To głównie kukiełki stały się też pretekstem do pogadanki o teatrze, którą poprowadziła p. Anna przebrana w kostium królewny.

Nikt nie spodziewał się w bibliotece królewny toteż pojawienie się p. Anny wzbudziło nie tylko zachwyt, ale i zdumienie dzieci. Mali widzowie chętnie zabierali głos w rozmowie na temat teatru. Pani Anna pomogła nam zebrać wszystkie pojęcia związane z inscenizacją teatralną i jej rodzajami. Wymieniono więc: teatr aktora, teatr lalek, teatr pantomimy, teatr cieni, tekst, scenariusz, strój, kostium, maskę, scenę, aktora, dźwięk, światło, scenografię…

Zabawę w teatr poprzedziły różnorodne ćwiczenia dykcji, w czasie których dzieci chętnie naśladowały głosy zwierząt i dźwięki maszyn. Bibliotekę wypełniły więc głosy parskających koni, piejących kogutów, warkotu samochodów. Tak przygotowani „aktorzy”  ćwiczyli jeszcze ruch i mimikę w pantomimie odgrywając role bohaterów , których imiona odgadywali widzowie. W końcu nadszedł czas, kiedy kukiełki z ekspozycji znalazły się w rękach małych aktorów. Pani Anna pomogła rozdzielić role, ustawić odtwórców inscenizacji na stworzonej na tę okoliczność scenie z krzesełek i rozpoczął się …spektakl. Mieliśmy okazję widzieć, jak odgrywanie ról przed publicznością pomaga wyzwalać spontaniczność, kreatywność, pomaga pokonać nieśmiałość i jest zabawą, jeśli pozwoli się dzieciom na swobodę.

W czasie spotkania wymieniono wiele imion bohaterów i tytułów tekstów literackich, a nasi goście z łatwością określili miejsce tych książek na naszych półkach bibliotecznych. Mamy nadzieję , że zabawa w teatr zachęci dzieci do kolejnych odwiedzin biblioteki.

Bawimy się w teatrBawimy się w teatrBawimy się w teatr

Bawimy się w teatrBawimy się w teatrBawimy się w teatrBawimy się w teatr