Finał IV Gminnego Konkursu Historycznego

Finał IV Gminnego Konkursu Historycznego19 listopada, świetlica w Nielepicach gościła finalistów IV Gminnego Konkursu Historycznego im. rtm Witolda Pileckiego Bohaterskie czyny zwykłych ludzi - prawdziwe historie II Wojny Światowej.

Konkurs podzielono na dwie kategorie wiekowe, skierowane odpowiednio do uczniów klas V-VI oraz VII-VIII. Młodsi uczestnicy przystąpili do zmagań plastycznych (projekt okładki do książki zatytułowanej Bohaterskie czyny zwykłych ludzi - prawdziwe historie II Wojny Światowej), starsi zaś mieli za zadanie przygotować prezentację multimedialną na temat jednej z wybranych postaci (Emil Fieldorf "Nil", Tadeusz Zawadzki, Krzysztof Kamil Baczyński, Henryk Dobrzański, Irena Sendler, Dziewczyny z Powstania Warszawskiego).
Organizatorami  konkursu byli: Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie, Rada Sołecka Nielepic oraz Stanisław Dam, radny gminy Zabierzów.
Honorowy patronat nad konkursem objęli:
- Wójt Gminy Zabierzów - Elżbieta Burtan,
- Dyrektor Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa "Nila" - dr Marek Lasota
- Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie - dr hab. Filip Musiał

Na uroczysty finał przybyli znakomici goście, wśród nich Pan Henryk Krawczyk - Przewodniczący Rady Gminy Zabierzów, Pan Bartosz Barański – Sekretarz Gminy Zabierzów reprezentujący Elżbietę Burtan, Wójta Gminy Zabierzów oraz dyrektorzy szkół i nauczyciele.

Niemniej najważniejszymi gośćmi byli uczniowie szkół z terenu Gminy Zabierzów którzy przystąpili do konkursowych zmagań.Zmagania finalistów rozpoczęła Dyrektor SCKIPGZ Aleksandra Małek, która wyraziła swój podziw i uznanie dla wiedzy oraz przygotowania merytorycznego, które charakteryzuje wszystkich uczestników konkursu.

Po krótkim wstępie prowadząca finał Zofia Walczak (GBP Zabierzów - Filia Bolechowice) zaprosiła troje uczniów (Ninę Nowecką, Igora Kasperskiego oraz Bartosza Tomasika)  do zaprezentowania prac multimedialnych, które zakwalifikowały się do finału. Po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich przygotowanych prezentacji jury (Paweł Miłobędzki - historyk, dyrektor SP w Brzeziu, przewodniczący komisji, Aleksandra Małek - Dyrektor SCKiPGZ oraz Barbara Baranowska - pracownik GBP Zabierzów - filii w Rudawie) uroczyście ogłosiło werdykt. Wszyscy uczestnicy finału oraz laureaci i uczestnicy części plastycznej otrzymali ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną nagrody książkowe oraz bony zakupowe.

Tradycyjne na koniec, uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym rotmistrza Witolda Pileckiego.

Na zakończenie pragniemy podziękować dyrektorom szkół, nauczycielom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację finału. Nie zapominamy też o uczniach, bo to przecież dla Was był ten konkurs. Dziękujemy!!!

Wyniki IV Gminnego Konkursu Historycznego im. Witolda Pileckiego Bohaterskie czyny zwykłych ludzi – prawdziwe historie II Wojny Światowej.

Konkurs plastyczny dla uczniów klas V-VI:

1 miejsce – Natalia Pliszka (SP w Bolechowicach )
2 miejsce – Maksymilian Majka (SP w Balicach )
3 miejsce – Maja Zbroch (SP w Balicach)

Wyróżnienia otrzymali:

Alicja Wojtasińska (SP w Rudawie)
Oliwia Szumiec (SP w Brzeziu)
Bartosz Baster (SP w Brzoskwini)
Gabriela Góralczyk (SP w Brzoskwini)
Patryk Kanoś (SP w Brzeziu)

Protokół - wyniki konkursu dla uczniów klas V-VI

Konkurs na wykonanie prezentacji multimedialnej dla uczniów klas VII-VIII: