"Im szybciej idę, tym jestem mniejsza" Kjersti Skomsvold w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiPodczas czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w bolechowickiej bibliotece dyskutowałyśmy o debiutanckiej  powieści młodej norweskiej pisarki Kjersti Annesdatter Skomsvold o dość tajemniczym tytule Im szybciej idę, tym jestem mniejsza.

Ta niewielkich rozmiarów książeczka, bo licząca zaledwie 136 stron została przetłumaczona na dwadzieścia sześć języków i szybko trafiła na listy bestsellerów, zbierając wiele pochlebnych recenzji zarówno wśród krytyków jak i czytelników. W styczniu 2014 roku w Teatrze Narodowym w Oslo, na jej podstawie odbyła się premiera sztuki.

Wybór tej pozycji na czerwcową dyskusję okazał się strzałem w dziesiątkę. Już sam opis na okładce, jak i sama okładka zapowiada interesującą lekturę.

Czym zachwyciła nas młoda autorka?

Zdaniem wszystkich uczestniczek spotkania Kjersti Skomsvold stworzyła książkę wyjątkową pod każdym względem. Jej bohaterka Mathea Martinsen jest uroczą staruszką, która po śmierci męża zostaje sama i próbuje poradzić sobie z lękiem przed odejściem z tego świata niezauważoną. Przygotowuje się do śmierci a jednocześnie za wszelką cenę chce zaznaczyć swoją obecność i pozostać zapamiętaną. To wtedy odczuwa jak bardzo jest samotna, jak bardzo jest niewidzialna dla  sąsiadów, na ulicy czy chociażby w osiedlowym sklepie. Stara się więc rożnymi absurdalnymi sposobami pozostawić po sobie jakiś ślad. Zdobywa się nawet na kradzież dżemu, ale i tak nikt tego nie zauważa. Na trawniku przed domem zakopuje kapsułę czasu, w której umieszcza karteczkę ze swoim numerem telefonu…

Momentami, aż trudno było nam uwierzyć, że trzydziestoletnia autorka napisała tak nietuzinkową książkę o przemijaniu, starości i śmierci, pozbawioną melancholii i patosu. Kjersti Skomsvold odkrywając  przed czytelnikiem historię starszej pani, unika bolesnej dosłowności proponując w zamian liryczną narrację i metaforyczny język. Ta, tylko z pozoru lekka książka nie pozostawia czytelnika obojętnym. To powieść niezwykle przejmująca, trzeba ją smakować zdanie po zdaniu, bo oprócz znakomitej fabuły mnóstwo w niej życiowych maksym i mądrości, wypowiedzianych przez  Mathe Martinsen, którą polubiły wszystkie uczestniczki czerwcowego spotkania.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 25 lipca, będziemy dyskutować o powieści pt. Nocny pociąg do Lizbony Pascala Merciera.

"Im szybciej idę, tym jestem mniejsza" Kjersti Skomsvold w Dyskusyjnym Klubie Książki"Im szybciej idę, tym jestem mniejsza" Kjersti Skomsvold w Dyskusyjnym Klubie Książki

Polub nas na facebooku!