Tabliczka gliniana, papirus, pergamin, rylec, gęsie pióro, czyli jak to z książką było?

Jak to z książką było?Zainicjowane prawie sto lat temu w Katalonii święto książki obchodzone jest 23 kwietnia jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich od 1995 roku. W piątek, 26 kwietnia na spotkaniu z dziećmi w Bibliotece Publicznej w Rudawie mówiliśmy o tym ważnym święcie dla twórców, czytelników i wszystkich innych osób i instytucji związanych z książką.

Dla nas była to też okazja, do dochodzenia „jak to z książką było, jak kiedyś przekazywano sobie informacje, jakich używano do tego materiałów i narzędzi. Przy pomocy rozmaitych przedmiotów, kamieni, muszelek, patyków, sznurków, bębenków doświadczaliśmy jak można znakami, rysunkami, dźwiękami przekazać komuś wiadomość. Telegraf, list, telefon, Internet…?! Na początku dosyć trudno nam było, ale po pierwszym pomyśle przyszły następne. Każdy  z naszych małych czytelników próbował coś ciekawego podpowiedzieć i pokazać. To już poprowadziło nas do tematu dawnych książek. Poznaliśmy kilka nazw, materiałów, które zapamiętaliśmy, bo stały się ważne dla powstania dzisiejszej książki: papirus, pergamin. Sprawdzaliśmy też, jak pisano w starożytności na kamieniu, na glinianej tabliczce.

Bardzo spodobało się wszystkim pisanie zaostrzonym, drewnianym rylcem na uformowanej glinie. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: jak utrwalano „gliniane księgi” i jak je  przechowywano. Nasz doniczkowy papirus posłużył do opowieści o wyrobie książki w formie zwoju (rulonu). Przekonaliśmy się także, że wykonanie karty czerpanego papieru wcale nie jest trudne… Wśród prezentowanych na spotkaniu przedmiotów uwagę zwróciła stara maszyna do pisania, nazwana trafnie przez jedną z dziewczynek „pisownicą” i oryginalne czcionki drukarskie. To spotkanie było po części zabawą i sprawiło nam wszystkim wiele radości.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Rudawie pod opieką Haliny Grzegorek.

Jak to z książką było?Jak to z książką było?Jak to z książką było?

Jak to z książką było?Jak to z książką było?

Polub nas na facebooku!