A mój tata mi czyta… o strażakach

A mój tata mi czyta… o strażakachW poniedziałek, 29 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Rudawie, naszym najmłodszym czytelnikom czytał opowiadanie Barbary Gawryluk tata Piotrusia. Było to kolejne spotkanie w ramach cyklu A mój tata mi czyta…

Pan Marcin Cieślak, strażak, prezes Gminnego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Zabierzowie zawitał do naszej biblioteki w pięknym, galowym mundurze i już na wstępie zaznaczył, że ta wizyta jest dla niego wyjątkowa, stąd ten strój. Tym razem wybraliśmy do czytania opowiadanie pt. Mały Damian ze zbioru Mali bohaterowie. Historia pożaru i zachowania ośmioletniego chłopca skupiła uwagę wszystkich i wywołała też temat rozmowy, na którym strażacy znają się doskonale. Dowiedzieliśmy się więc o wielu ważnych szczegółach związanych z gaszeniem pożaru w mieszkaniu bohatera opowiadania. Na przykład wiemy już, że lanie wody na rozprzestrzeniający się ogień powinno być zawsze poprzedzone wyłączeniem prądu, przypomnieliśmy też ważne numery alarmowe…

Pan Marcin opowiadał nam o wielu innych działaniach oddziałów ochotniczych straży pożarnych. Wiemy już, że strażacy biorą udział nie tylko w akcjach gaszenia i ratowania ofiar pożarów, dowiedzieliśmy się, jak działa system powiadamiania o potrzebie wyjazdów do akcji. Strażacy ochotnicy odpowiednio przeszkoleni udzielają pomocy powodzianom, ofiarom wypadków drogowych… Nasz gość wspomniał dzieciom również o młodzieżowych drużynach strażackich, do których przyjęcia oczekuje jego syn Piotruś.

Dzieci miały okazję zobaczyć i przymierzyć hełm strażacki ubierany zawsze do akcji gaszenia pożaru. Frajda była duża i kolejka do przymierzania też. Oczywiście przyznaliśmy panu Marcinowi medal za czytanie, który przypiął mu Piotruś i usłyszeliśmy obietnicę, że czas na czytanie domowe dzieciom na pewno będzie. Mieliśmy też okazję złożyć na ręce naszego gościa życzenia dla strażaków: zdrowia, jak najmniej wyjazdów do niebezpiecznych akcji ratunkowych i szczęśliwych powrotów. Bardzo dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i odwagę czytania dzieciom.

W spotkaniu brały udział dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Rudawie, pod opieką Anny Bartochy i Małgorzaty Sypławskiej.

A mój tata mi czyta… o strażakachA mój tata mi czyta… o strażakach

Polub nas na facebooku!