"Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego w Dyskusyjnym Klubie Książki Listopadowy wieczór w Dyskusyjnym Klubie Książki w bibliotece w Bolechowicach należał do wielkiego mistrza prozy polskiej Wiesława Myśliwskiego, a tematem naszej dyskusji była jego powieść Traktat o łuskaniu fasoli, uhonorowana w 2007r. Nagrodą Literacką "Nike".

Traktat… to wielka metafizyczna powieść, w której autor podejmuje próbę przeniknięcia ukrytych sensów ludzkiego losu,to swoista medytacja nad rolą przeznaczenia i przypadku w ludzkim życiu. Jej  bohater to samotny mężczyzna, który w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza, dokonuje bilansu swojego życia. Tajemniczy gość staje się słuchaczem, a my wraz z nim zasłuchujemy się w fascynujących opowieściach. Gospodarz wraca w nich do swojego przedwojennego dzieciństwa, rodzinnych Wigilii, smaku wielkanocnych ciast wypiekanych przez babkę a także do traumatycznych przeżyć z czasów wojny. Powraca do młodzieńczych lat „nauki i wędrówki”, wspomina pobyt w szkole dla sierot a potem czas spędzony za granicą. Wiele miejsca poświęca na opowieść o swojej muzycznej pasji i drodze do kariery saksofonisty. Wszystko, czego bohater Myśliwskiego doświadczył, stanowi jego mądrość życiową. Z całego bagażu jego doświadczeń, wyłania się opowieść o relacjach międzyludzkich i kondycji współczesnego człowieka.

Listopadowa lektura pełna uniwersalnych prawd, prowokująca do głębszej refleksji, napisana pięknym prostym językiem, zachwyciła wszystkie uczestniczki spotkania. Niektóre z nich, powieść Myśliwskiego czytały kolejny raz i jak same  przyznały wciąż odkrywają w niej nowe treści. Wszystkie zgodziłyśmy się z opinią, że „powieść tego kalibru artystycznego i myślowego mogła wyjść jedynie spod pióra człowieka dysponującego życiowym doświadczeniem i płynącą z niego mądrością”.

Zapraszamy na na następne spotkanie 13 grudnia o godz.19.00. Będziemy dyskutować o książce Z nienawiści do kobiet Justyny Kopińskiej.

"Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego w Dyskusyjnym Klubie Książki"Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego w Dyskusyjnym Klubie Książki

Polub nas na facebooku!