Niezwykła lekcja historii

Niezwykła lekcja historiiListopadowe spotkanie dla dzieci z DKK w Bolechowicach było niezwykłą lekcją patriotyzmu i historii. Pretekstem do rozmowy była wspólnie przeczytana książka Elizy Piotrowskiej pt. A ja jestem Polak mały, moim krajem jest świat cały.

Zanim rozpoczęliśmy dyskusję o książce, wcześniej odbyliśmy niezwykłą podróż w czasie, którą rozpoczęła Legenda o Lechu, Czechu i Rusie. Następnie, przypomnieliśmy sobie ważne wydarzenia historyczne, które nawiązywały do powstania naszych symboli narodowych i początku naszej państwowości. Po zaśpiewaniu kilku patriotycznych piosenek, przyszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie - czym jest patriotyzm i jak być dzisiaj patriotą? Wiele ciekawych podpowiedzi dzieci odnalazły w naszej listopadowej lekturze.

W drugiej części spotkania udaliśmy się do „Wikarówki”, aby obejrzeć wystawę pt. Kalejdoskop czasu, na której można było zobaczyć fotografie pokazujące życie dawnych mieszkańców Bolechowic. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały te czarno białe zdjęcia przedstawiające zarówno różne uroczystości rodzinne jak i ważne wydarzenia historyczne. Niektórzy odnaleźli na nich swoich pradziadków i odszukały miejsca, które dzisiaj wydają się być nie do poznania. Ogromną ciekawość u dzieci wzbudziły również stare świadectwa szkolne i dawne sprzęty domowe, jak chociażby drewniana maselnica czy tara do prania.

Na koniec dzieci obejrzały kolorowe prace swoich kolegów,  przedstawiające najpiękniejsze zakątki Bolechowic. Ta niezwykła „żywa lekcja historii” zapewne na długo pozostanie w pamięci małych klubowiczów.

Niezwykła lekcja historiiNiezwykła lekcja historiiNiezwykła lekcja historii