Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" S. Żeromskiego

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" S. ŻeromskiegoW piątek, 7 września w Samorządowym Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów odbyło się Narodowe Czytanie, ogólnopolska akcja odbywająca się corocznie pod patronatem Prezydenta RP, której podstawowymi celami są popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej poprzez kontakt z największymi dziełami literatury polskiej.

W naszej gminie do akcji Narodowego Czytania włączyliśmy się już po raz szósty. W tym roku wspólnie z zaproszonymi gośćmi przeczytaliśmy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wybór pary prezydenckiej padł właśnie na tę lekturę, swoją treścią nawiązującą do wydarzeń sprzed stu lat. Przybyłych gości powitała Dyrektor SCKiPGZ Aleksandra Małek oraz Maria Gaudyn Kierownik GBP w Zabierzowie.

Po krótkim wprowadzeniu w tematykę utworu przez Marię Gaudyn i Michała Wróbla, przypomnieliśmy sobie burzliwe losy Cezarego Baryki na tle historycznych wydarzeń i wysłuchaliśmy trzech rozdziałów Przedwiośnia przeczytanych przez naszych gości. Do wspólnego czytania powieści zaprosiliśmy samorządowców, przedsiębiorców, sołtysów oraz mieszkańców naszej gminy.

Podczas Narodowego Czytania Przedwiośnia na scenie wystąpili:

Elżbieta Burtan – Wójt Gminy Zabierzów

prof. Hanna Czaja Bogner – sekretarz gminnej rady seniorów

Barbara Golińska – przewodnicząca Klubu Seniora Złota Jesień z Zabierzowie

Joanna Adamska – czytelniczka naszej biblioteki

Henryk Krawczyk – Przewodniczący rady gminy, sołtys wsi Bolechowice

Krzysztof Mazur –  Dyrektor krakowskiego i gdańskiego oddziału LS Airport Services

Józef Woch – właściciel firmy CYBERNET WMW

Komisarz Mariusz Świda – Komendant Komisariatu Policji w Zabierzowie

Scenografię oraz scenariusz spotkania opracowali i przygotowali pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Zabierzowie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim występującym oraz przybyłej publiczności i... zapraszamy już za rok.

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" S. ŻeromskiegoNarodowe Czytanie "Przedwiośnia" S. ŻeromskiegoNarodowe Czytanie "Przedwiośnia" S. Żeromskiego