Kamishibai. Co to jest?

Kamishibai. Co to jest?W dosłownym tłumaczeniu wyraz składający się z dwóch członów oznacza: kami - papier i shibai - teatr. Początki tej japońskiej sztuki opowiadania sięgają XII wieku. Historie opowiadane są przy pomocy kartonowych ilustracji wysuwanych po kolei z drewnianej skrzyneczki, która jest dla słuchających i oglądających trochę jak scena teatrzyku.

Można powiedzieć, że kamishibai jest po części formą książki, a po części formą teatru, gdzie zamiast lalek są ilustracje. Na poniedziałkowe spotkanie z przedszkolakami (27.08) przygotowaliśmy w Bibliotece Publicznej w Rudawie opowieść na motywach bajki Ireny Tuwim p.t. Pampilio. Ilustracje zostały wykonane ręcznie na twardych kartach, pastelami. Na drugiej stronie każdej karty zamieszczone zdanie było dalszym ciągiem opowiadanej historii. Kamishibai angażuje zmysł słuchu i wzroku oraz uwagę w bardzo dużym stopniu, co było widoczne. Nasi mali goście śledzili historię zwierząt, które nie mogły zjeść owoców egzotycznego drzewa, bo te mogły okazać się trujące. Każde wysyłane zwierzę po radę do króla lwa w drodze powrotnej zapominało, jak się drzewo nazywa i czy można zjeść jego owoce. Sposób na zapamiętanie wiadomości ratującej życie zwierzętom znalazł żółw Alojzy. Sposób prosty, ale i skuteczny. Mały żółw okazał się odważny i mądry. Zwierzęta zaspokoiły głód i mogły odtąd korzystać do woli z owoców drzewa Pampilio. Dodatkowym elementem zajęć była zabawa w „głuchy telefon” i przekonaliśmy się, że nie tylko słuchanie jest ważne, ale też zapamiętywanie słów. Umówiliśmy się z dziećmi na kolejne spotkanie w bibliotece z kamishibai.

Książka o walorach edukacyjnych w formie kamishibai może zyskać na atrakcyjności i pełnić dodatkowo ważne funkcje biblioterapeutyczne. Goszcząca kiedyś w Bibliotece Publicznej w Rudawie dr Wanda Matras-Mastalerz - pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego, obecnie też prezeska Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego - prezentowała kamishibai jako wartościową formę zajęć biblioterapeutycznych. Efekty wykorzystania tej formy opowiadania były widoczne na naszym spotkaniu, co bardzo cieszy.

W spotkaniu brały udział dzieci z grupy „średniaków” Przedszkola Niepublicznego Sióstr Służebniczek NMP NP. w Rudawie.

Kamishibai. Co to jest?Kamishibai. Co to jest?Kamishibai. Co to jest?