Jak w prawdziwym teatrze

Jak w prawdziwym teatrzePo prawie trzech miesiącach przygotowań, dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki wystąpiły na scenie bolechowickiej "Wikarówki" z przedstawieniem Jadwiga kontra Jagiełło. Spektakl powstał na motywach książki Grażyny Bąkiewicz, o której dyskutowaliśmy na jednym z klubowych spotkań w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach.

Na scenie stanął potężny zamek wawelski, u którego podnóża płynęła Wisła a z jaskini zionął ogniem legendarny smok. Na murach pojawili się możnowładcy krakowscy, rozprawiający o sprawach ważnych dla kraju. Wtedy to właśnie nadjechał Książę Habsburski Wilhelm z żądaniem wydania mu Jadwigi jako żony. Po odmowie możnowładców, wielce niezadowolony opuścił Kraków. W tym czasie na zamku pojawia się Jagiełło, książę litewski, który skłonny jest zapłacić wysoką karę za zerwane zaręczyny Jadwigi z Wilhelmem. Jadwiga powoli przekonuje się do nowego narzeczonego. W końcu przygotowania do zaślubin czas zacząć. Jak na prawdziwym weselu nie zabrakło tańców, muzyki i smacznego poczęstunku. Na scenie oprócz historycznych postaci, pojawili się również inni bohaterowie z książki  Jadwiga kontra Jagiełło - uczniowie z klasy profesora Cebuli, którzy za pomocą zmodernizowanych ławek przenieśli się do czternastowiecznego Krakowa, z zadaniem znalezienia pewnej informacji dotyczącej Jagiełły.

Publiczność długo oklaskiwała występy piętnastu małych aktorów, którzy dali z siebie wszystko, przywołując na scenie czasy, kiedy Polską rządziło jednocześnie dwóch królów.

Przedstawienie wystawili uczniowie klasy 3c ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach, pod opieką wychowawczyni Marii Półtorak, we współpracy z Biblioteką Publiczną w Bolechowicach.

Jak w prawdziwym teatrzeJak w prawdziwym teatrzeJak w prawdziwym teatrze