Spotkanie z Katarzyną Boni

Spotkanie z Katarzyną Boni27 czerwca gościem Biblioteki Publicznej w Bolechowicach oraz działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki, była reporterka i dziennikarka Katarzyna Boni, która od dziesięciu lat współpracuje z największymi magazynami podróżniczymi na polskim rynku.

Specjalizuje się w pisaniu o Azji, spędziła na tym kontynencie ponad sześć lat. Jest współautorką (razem z Wojciechem Tochmanem) książki Kontener o syryjskich uchodźcach w Jordanii oraz autorką książki Ganbare. Warsztaty umierania uhonorowanej w 2017r. nagrodą Gryfii.

Rozmowa z czytelnikami - bo taką właśnie formę przybrało od samego początku spotkanie - toczyła się przede wszystkim wokół tematów zawartych w  książkach reporterskich Katarzyny Boni. Pojawiły się więc pytania dotyczące zarówno uchodźców przebywających w obozie Zataari, do którego reporterka dotarła razem z Wojciechem Tochmanem pisząc Kontener jak i pytania na temat bieżącej polityki wobec uchodźców w Europie.

Jednak większą część spotkania zdominowała rozmowa o bohaterach książki Ganbare. Warsztaty umierania. Katarzyna Boni opowiadała między innymi, w jaki sposób docierała do swoich rozmówców i o drodze do normalności tych, którzy stracili wszystko, co stanowiło treść ich życia. Reporterka podzieliła się również swoimi przeżyciami z warsztatów umierania, w których wzięła udział podczas swojego pobytu w Japonii. Zapytana o najbliższe planyliterackie zdradziła, że obecnie pracuje nad książką o życiu w utopijnym mieście na południu Indii - Auroville. Niestety, biegnący nieubłaganie czas nie pozwolił nam porozmawiać o azjatycko - kuchennych podbojach reporterki, która specjalizuje się też w opisywaniu nietypowych smaków, egzotycznych kuchni i inspirujących tradycji związanych z jedzeniem. Ten fascynujący temat pozostawiliśmy na nasze następne spotkanie.

Na koniec tego bardzo miłego spotkania Katarzyna Boni podpisywała swoje książki a każdy z uczestników miał jeszcze możliwość osobiście porozmawiać z naszym gościem. Po zakończeniu spotkania, które odbywało się w "Sołtysówce", Katarzyna Boni odwiedziła jeszcze naszą bolechowicką bibliotekę.

Spotkanie z Katarzyną BoniSpotkanie z Katarzyną BoniSpotkanie z Katarzyną Boni

Spotkanie z Katarzyną Boni odbyło się w ramach DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI - programu realizowanego i finansowanego przez Instytut Książki.