Leśne opowieści

Leśne opowieściSpotkanie zorganizowane w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

9 maja, Bibliotekę Publiczną w Bolechowicach odwiedzili leśnicy z Nadleśnictwa Krzeszowice, aby spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. Na ten czas biblioteka zamieniła się w wiosenny, zielony las. Słychać było radosny  śpiew ptaków, przyfrunęły także żółte motyle a pod drzewami pojawiły się pierwsze grzyby.

Na wiosenny spacer po lesie zabrał wszystkich Paweł Byrtek  - edukator leśny, który na samym początku zaprezentował swój wyjściowy mundur leśnika, do którego uczestnicy spotkania musieli dopasować odpowiednią czapkę. Potem dzieci poznały zawartość plecaka naszego gościa  i różne narzędzia nieodzowne w pracy leśnika. Opowiadając o swojej pracy, pan Paweł wyjaśnił na czym polega gospodarka leśna, pokazywał przygotowane  kolorowe plansze edukacyjne, szyszki pełne nasion, kawałki drewna, w których na dobre zagościły korniki.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści jak z nasionka powstaje drzewo i w jaki sposób dba się  o leśny drzewostan. Potem przyszedł czas na opowieści o mieszkańcach lasu i ich zwyczajach. Dzieci z wypiekami na twarzy słuchały niezwykłych  historii, które przydarzyły się leśnym mieszkańcom. Niektórzy z nich pojawili się nawet w naszej bibliotece, zajmując wygodne miejsce na bibliotecznych półkach. Młody "pasiak", leśna kuna a nawet borsuk czyścioch szybko zaprzyjaźniły się z dziećmi, które na żywo dzieliły się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami ze swoich spacerów po lesie. W trakcie spotkanie pan Paweł przypominał również dzieciom o zasadach obowiązujących podczas przebywania w lesie.

Na zakończenie, nasi goście rozdali wszystkim dzieciom przygotowane przez Nadleśnictwo Krzeszowice piękne upominki a nauczycielom wręczyli kolorowe zestawy książek do edukacji leśnej. Serdecznie dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Krzeszowice - Pawłowi Byrtkowi, Kindze Walczak i Michałowi Brzeskiemu za przeprowadzenie tak ciekawych i atrakcyjnych zajęć oraz wspaniałe prezenty.

W dwóch spotkaniach wzięły udział dzieci z pierwszych klas ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach.

XV Ogólnopolski Tydzień BibliotekXV Ogólnopolski Tydzień BibliotekXV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek