O ilustrowaniu książek z Agnieszką Kłos-Milewską

O ilustrowaniu książek z Agnieszką Kłos-MilewskąSpotkanie zorganizowane w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

W piątek, 11 maja gościem Biblioteki Publicznej w Rudawie była pani Agnieszka Kłos-Milewska. Autorka ilustracji do książek dla najmłodszych i nastolatków przyjechała do nas z Warszawy, z Krakowem wiążą ją zajęcia zawodowe. Od kilkunastu lat współpracuje z krakowskim wydawnictwem „Skrzat”.

Jej ilustracje można zobaczyć w seriach powieściowych R. Klimczaka o Nudzimisiach, D. Zawadzkiej o Bartku Koniczynie, powieściach E. Jodko-Kuli, E. Ostrowskiej, R. Opala, B. Wicher, A. Urbańskiej, M. Niemyckiego i kilku innych autorów. Naszym czytelnikom pani Agnieszka opowiadała o swojej pracy z tekstem literackim, o etapach tworzenia ilustracji - od czytania, pomysłu, szkicu po obróbkę w programach graficznych. Nie jest to praca łatwa, jak wydawało się dzieciom, bo chociaż pracuje się w domu i wtedy, kiedy się chce, to pomysły nie przychodzą „na zawołanie”, i zawsze znajdą się powody do przerwania pracy. Świetnie te okoliczności pracy ilustratorka przedstawiła na powstającym w trakcie opowiadania rysunku. Na przykładzie książki z serii Nudzimisie mieliśmy okazję dowiedzieć się nieco więcej o ilustrowaniu książki. Autorka ilustracji prezentowała nam miejsca, w których najczęściej zamieszczane są ilustracje, przypominając dzieciom o ważnych elementach budowy książki. Co jest istotne w tekście dla ilustratora? O tym przekonaliśmy się w czasie warsztatów. Pani Agnieszka Milewska czytała dzieciom wybrane przez siebie fragmenty książki Baśnie z krainy nudzimisiów. Należało uważnie słuchać i zwracać uwagę na zawarty w tekście opis dwóch postaci - Gburka i Paskudka. Potem każdy uczestnik na podstawie tej wiedzy i własnej wyobraźni wykonał ilustrację nudzimisia. Efekty tej pracy można zobaczyć na zdjęciach. Tego rodzaju spotkanie to okazja pokazania pracy ilustratora, który coraz częściej jest wymieniany na stronie tytułowej książki jako współautor publikacji. Świadczy to o docenianiu roli tego twórcy i o roli ilustracji w rozwijaniu wrażliwości odbiorcy.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Rudawie. Dziękujemy sołectwu za udostępnienie sali.

O ilustrowaniu książek z Agnieszką Kłos-MilewskąO ilustrowaniu książek z Agnieszką Kłos-MilewskąO ilustrowaniu książek z Agnieszką Kłos-MilewskąO ilustrowaniu książek z Agnieszką Kłos-Milewską