Detektywi na tropie

Detektywi na tropieKwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci przy Bibliotece Publicznej w Bolechowicach było nie lada wyzwaniem dla młodych klubowiczów… a to wszystko za sprawą Lassego i Maii, bohaterów bardzo lubianej serii książek Martina Widmarka.

Tego dnia każdy trzecioklasista mógł zostać prawdziwym detektywem. Wcześniej jednak, wszyscy musieli przejść skomplikowane testy na spostrzegawczość, nauczyć się szyfrowania tajnych wiadomości oraz opanować sztukę tworzenia  profilu osoby poszukiwanej. Kiedy już wszyscy przekonali się na czym polega praca detektywa, przenieśliśmy się do małego szwedzkiego miasteczka Valleby i rozpoczęliśmy dyskusję o przeczytanych książkach - Tajemnicy urodzin i Tajemnicy mumii. Jak się okazało Tajemnice… zachwyciły wszystkich i jak powiedział jeden z klubowiczów: - Nie wyobrażam sobie, żebym mógł odłożyć książkę chociaż na chwilę, musiałem ją przeczytać od razu całą. Inaczej nie mógłbym zasnąć.

Po ciekawej i inspirującej dyskusji, postanowiliśmy sami napisać własną powieść kryminalną. Czerpiąc z warsztatu pisarskiego samego Martina Widmarka - który uważa, że książka detektywistyczna dla dzieci powinna w prosty i lapidarny sposób tłumaczyć niezwykle skomplikowane rzeczy - przystąpiliśmy do konstruowania fabuły. Na początek „powołaliśmy do życia” głównych bohaterów. Na liście podejrzanych znaleźli się Adam Brygada, Henio Niewiem, Roksana Dżilow oraz Kuba Mikołajewski. Pozostało tylko zebrać kilka informacji dotyczących ich prywatnego życia - dowiedzieć się jaki mają zawód i hobby, poznać ich wady i zalety a nade wszystko poznać ich marzenia - bo, to one często mogą być cenną wskazówką w prowadzeniu dochodzenia… a potem wyobraźnia dzieci podpowiadała niesamowite historie.
Dzieci tak bardzo wciągnęła ta literacka zabawa, że postanowiły same napisać swoją pierwszą książkę, oczywiście z kryminalną zagadką.

Detektywi na tropieDetektywi na tropieDetektywi na tropie

Detektywi na tropieDetektywi na tropieDetektywi na tropieDetektywi na tropie