"Endurance", "Polonus", Antarktyda…

Spotkanie z Tomkiem Sajmonem SosinemHistoria dwóch, a właściwie trzech wypraw na Antarktydę. W 1914 roku wyprawa żaglowcem Endurance  i za sto lat jachtem Polonus. Kilkanaście miesięcy później, w 2015 roku wyprawa kilku zapaleńców ratujących Polonusa. Wśród uczestników rejsu ratunkowego znalazł się Tomek Sajmon Sosin. Efektem jego podróży jest wydana niedawno książka Polonus. Antarktyda. Polarne wwodowstapienie.

Autor, żeglarz, na co dzień związany z firmą organizującą i prowadzącą rejsy turystyczne po Adriatyku przyjął zaproszenie Biblioteki Publicznej w Rudawie i 5-go lutego spotkał się z naszymi czytelnikami. Opowieść Tomka Sosina przybliżyła  historię wyprawy polarnej Ernesta Shackletona  i rejsu żeglarzy siedemnastometrowym jachtem Polonus w setną rocznicę tamtej ekspedycji. Celem wyprawy Polonusa było dotarcie na wyspę Giorgia Południowa - miejsce pochówku Shackletona, przypomnienie i uczczenie pamięci irlandzkiego podróżnika z ubiegłego wieku. Projekt Śladami Ernesta Shackletona nie zakończył się wtedy szczęśliwie. Polonus osiadł na mieliźnie, na Antarktydzie i tam na polskiej stacji badawczej Arctowskiego został wciągnięty na plażę, zabezpieczony i oczekujący… nie wiadomo na co i na jak długo.

Tomek Sosin opowiadał nam o początkach akcji „Uratuj Polonusa”, której inicjatorem był Sebastian Sobaczyński  i o entuzjazmie, któremu poddał się, choć nie planował na początku udziału w tym przedsięwzięciu. Swoją relację autor wzbogacił pokazem zdjęć i fragmentów filmów dokumentujących pobyt na Antarktydzie. W fotograficznych wspomnieniach autora zobaczyliśmy  prace przy odkopywaniu jachtu, budowaniu drewnianych podpór do jego podniesienia… na lodowatym wietrze, w śniegu, ze świadomością, że pogoda może się zmienić i zepsuć, to co się udało już zrobić, że ryzykuje się zawaleniem konstrukcji… Dla Tomka Sosina wyprawa była również wspaniałą okazją obserwacji polarnej pogody, pojawiających się i odpływających gór lodowych, obserwacji zachowań zwierząt… Wyprawa to też życie w niewielkiej grupie i wynikające z tego rozmaite sytuacje, dobre i złe emocje, ale to, jak się wydaje również ważne doświadczenia.

Nasze spotkanie z Tomkiem Sosinem uatrakcyjnił dodatkowo przygotowany przez niego krótki konkurs z wiedzy o Antarktydzie i o rejsie Polonusa. Uczestnicy, którzy dobrze odpowiedzieli na pytania otrzymali książkę z autografem autora. Dwa egzemplarze trafiły również na półkę naszej biblioteki i będą udostępniane czytelnikom. Według informacji Tomka Sosina jacht Polonus nadal jest w drodze do Polski, wobec tego można dalej śledzić jego losy.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VI i VII Szkoły Podstawowej w Rudawie. Dziękujemy sołectwu za udostępnienie sali oraz naszej czytelniczce Renacie Minior za wszelką pomoc przy organizacji tego spotkania.

Autorką zdjęć jest Renata Minior.

Spotkanie z Tomkiem Sajmonem SosinemSpotkanie z Tomkiem Sajmonem SosinemSpotkanie z Tomkiem Sajmonem Sosinem