Spotkanie z Małgorzatą Flis

Spotkanie z Małgorzatą Flis13 listopada, dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bolechowickiej bibliotece wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez Małgorzatę Flis, ilustratorkę książek dla dzieci, współpracującą  z wydawnictwami: LITERATURA, ZYSK I SK oraz z fundacją FESTINA-LENTE. Jej ilustracje zdobią książki znanych polskich pisarzy, między innymi Wandy Chotomskiej czy Barbary Gawryluk.

Po serdecznym przywitaniu ilustratorka wprowadziła małych klubowiczów w barwny świat książkowych ilustracji. Zdradzając tajniki swojego warsztatu, opowiadała jak wygląda praca ilustratora, jakich narzędzi i technik używa w swojej pracy. Na żywo  mogliśmy obserwować jak powstaje warszawski Bazyliszek, Smok Wawelski,  Król Popiel i krakowski Lajkonik. W trakcie tworzenia  kolejnych rysunków, ilustratorka  zadawała dzieciom mnóstwo zagadek oraz przywoływała legendy związane  z postaciami powstającymi na malarskiej sztaludze. Prace wykonane przez Małgorzatę Flis można oglądać w naszej bibliotece.

Kolejną częścią spotkania były warsztaty w trakcie których dzieci mogły wykazać się również własną inwencją twórczą. Zanim pani Małgorzata zaproponowała, aby każde dziecko stworzyło okładkę do wymyślonej przez siebie książki, udzieliła wszystkim wielu cennych  rad dotyczących  zasad komponowania  ilustracji i tekstu na okładce. Po chwili zastanowienia wszyscy z wielkim zapałem przystąpili do pracy. Większość małych artystów tworzyła  okładki do znanych polskich legend, niektórzy jednak wymyślali  swoje własne historie… i tak powstała Historia o arbuzie, który zjadł książkę do matmy, Legenda o niemiłym księciu czy Wojna pod słońcem.

Spotkanie zakończyło się wspólnym oglądaniem i omówieniem niezwykle pięknych i kolorowych prac. W opinii Małgorzaty Flis wszystkie dzieci wykazały się wielką pomysłowością oraz talentem… i kto wie, czy w przyszłości któreś z nich nie zostanie sławnym ilustratorem?

Spotkanie z Małgorzatą FlisSpotkanie z Małgorzatą FlisSpotkanie z Małgorzatą Flis

Spotkanie z Małgorzatą FlisSpotkanie z Małgorzatą Flis