"Półbrat" L S. Christensena w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Półbrat" L S. Christensena w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiNaszą  majową lekturą DKK w bibliotece w Bolechowicach była  wyjątkowo obszerna, bo licząca ponad dziewięćset stron norweska powieść  Półbrat Larsa S.Christensena. Książka, która przyniosła autorowi światowy rozgłos, przetłumaczona na wiele języków spotkała się z uznaniem zarówno krytyków jak i czytelników.

O czym opowiada Półbrat? Najkrócej mówiąc jest to napisana  z wielkim rozmachem historia czterech pokoleń norweskiej rodziny z Oslo, pełna dygresji i przywołań z przeszłości. Tu każdy z bohaterów zmaga się z jakąś tajemnicą i  traumą, która determinuje jego dalsze życie. Każdy nosi w sobie niezabliźnioną ranę. Jej główny bohater Barnum Nilsen, scenarzysta filmowy, jest w głębi duszy ciągle zagubionym chłopcem poszukującym swojego miejsca w świecie. Już jako dorosły mężczyzna wraca pamięcią do wydarzeń sprzed lat…

Czy nasza majowa lektura była dla wszystkich interesującą czytelniczą przygodą? Po długiej dyskusji okazało się, że książka wywołała różne odczucia. Jednych absolutnie zachwyciła a innych rozczarowała i znużyła. Natomiast wszyscy doceniły przepełniony liryzmem, prosty ale wyrafinowany język powieści oraz niezwykłą obrazowość opisywanych scen. Niektóre uczestniczki spotkania zapowiedziały, że kiedyś powrócą jeszcze raz do  tej lektury.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 22 czerwca godz. 19.00. Tematem dyskusji będą opowiadania izraelskiego pisarza  Etgara Kereta zebrane w tomie pt. Nagle pukanie do drzwi.

"Półbrat" L S. Christensena w Dyskusyjnym Klubie Książki