Skąd się wziął papier i dlaczego tak się nazywa?

Skąd się wziął papier i dlaczego tak się nazywa?Na to pytanie odpowiedzieliśmy na końcu spotkania z naszymi czytelnikami z  cyklu Jak to z książką było - od glinianej tabliczki do audiobooka w środę 24 maja. Gośćmi Biblioteki Publicznej w Rudawie byli pierwszoklasiści z miejscowej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej.

Uczyliśmy się samodzielnie wyrabiać papier czerpany. Nasza papiernia zorganizowana na czas spotkania wyposażona została w pojemnik z masą papierową, sita, ściereczki do odsączania wody, wałek do przyciskania, szklane podkładki… i kwiatowe płatki - dodatki do papieru. Wykorzystaliśmy zebrane ubiegłego lata i ususzone pachnące kwiaty lawendy, kwiaty nagietków i chabrów. Wyrób każdej karty papieru (23 sztuki) wymagał nabycia odpowiednich umiejętności i przede wszystkim czasu.

W trakcie powstawania kolejnych kart czytaliśmy więc po kolei książkę J. Papuzińskiej Nasza mama czarodziejka. Do odgadnięcia zagadki: który z prezentowanych przedmiotów i w jaki sposób służył ludziom w przeszłości do przekazywania sobie wiadomości przydały się rożne odpowiedzi, które uporządkowaliśmy znajdując te właściwe. Wśród pokazanych rzeczy  znaleźliśmy roślinę od której pochodzi sposób wytwarzania  i nazwa papieru. Skorzystaliśmy już z tej wiedzy, którą mamy z szkoły by przypomnieć, gdzie rósł papirus i jak wytwarzano dawno temu materiał do pisania w postaci zwojów, jak i z jakich składników powstaje papier. Efekty naszej pracy można było zobaczyć po kilku godzinach, wysuszone karty papieru poddane prostowaniu wyglądają pięknie.

W zajęciach wzięły udział dzieci z klasy pierwszej pod opieką pani Doroty Pękali.

Skąd się wziął papier i dlaczego tak się nazywa?Skąd się wziął papier i dlaczego tak się nazywa?Skąd się wziął papier i dlaczego tak się nazywa?