"Cypr - wstrząśnięty, nie zmieszany" - spotkanie z podróżnikiem Andrzejem PasławskimW sobotę 13 maja w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim. Tym razem obejrzeliśmy fascynującą relację z pobytu naszego gościa na Cyprze, ale nie tym znanym z folderów biur turystycznych, pełnych zdjęć ośrodków wypoczynkowych czy ekskluzywnych hoteli.

Andrzej Pasławski wraz ze swoją żoną nie skorzystał z takich "dobrodziejstw" przemysłu turystycznego gdyż tuż po wylądowaniu wypożyczył samochód i sam zdecydował, które atrakcje Wyspy Afrodyty chce obejrzeć. Dzięki temu mogliśmy podziwiać zdjęcia ruin antycznego miasta, przepiękne klasztory prawosławne, malownicze wioski w górach Troodos, słone jeziora czy wreszcie dzikie plaże, na których żółwie składają jaja.

Druga część spotkania poświęcona była Cyprowi Północnemu - państwu istniejącemu a nieuznanemu przez ONZ, powstałemu w wyniku inwazji wojsk tureckich na wyspę w 1974 roku. Do dzisiaj kraj podzielony jest 198 km murem, po którego drugiej stronie znajdują się opustoszałe, zrujnowane miasta. Była też relacja z Nikozji, ostatniej stolicy na świecie podzielonej pasem wypalonej ziemi niczyjej między Cypryjczyków a Turków.

Dziękujemy panu Andrzejowi za niezwykle ciekawą, niepozbawioną dużej dawki humoru opowieść o Cyprze oraz naszym czytelnikom za przybycie na spotkanie.

"Cypr - wstrząśnięty, nie zmieszany" - spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim"Cypr - wstrząśnięty, nie zmieszany" - spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim"Cypr - wstrząśnięty, nie zmieszany" - spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim