Świąteczne opowieści

Świąteczne opowieściGrudniowe spotkania z dziećmi w Bibliotece Publicznej w Rudawie to już tradycja. Tym razem spotkaliśmy się 13 grudnia w dzień św. Łucji, z którą związane są ludowe przysłowia i zwyczaje. O niektórych z nich wspominaliśmy. Zgodnie z tym, co opowiadają babcie, dziadkowie w dzień św. Łucji należy ściąć gałązki wiśni, włożyć je do wody i poczekać aż pięknie zakwitną na Boże Narodzenie.

Podobno można też przewidywać pogodę, bo każdy kolejny dzień od św. Łucji wyznacza pogodę na kolejne miesiące. Czy gałązki zakwitną nam w bibliotece? Przekonamy się dopiero po świętach. W temat zwyczajów i tradycji świątecznych wprowadziło nas opowiadanie wybrane spośród wielu, wielu prezentowanych dzieciom  książek, które przyciągają wzrok kolorowymi okładkami z ilustracjami choinki, kolędników, postaci św. Mikołaja… Wybraliśmy tekst ze zbioru Najpiękniejsze opowieści pod choinkę Ewy Stadtmiuller. Jak zwykle poświęciliśmy sporo czasu na przygotowanie choinkowych ozdób, bo to też piękna i stara tradycja, szkoda, że często zastępowana zwyczajem kupowania gotowych dekoracji. Bibułkowe jeżyki robione były w domach obok łańcuchów czy figli (bibułkowych „ubranek” na cukierki). Sztuka to niełatwa, bo wymaga czasu, cierpliwości, dokładności, ale nie zmusza do wielkich kosztów. Do wykonania jeżyka potrzebna jest gładka bibuła, nożyczki, igła z nitką, klej i ostro zastrugany ołówek.

Jak zawsze przy czynnościach manualnych potrzebna jest pomoc… ale dzięki temu można ze sobą miło spędzić czas. Kolorowe jeżyki wykonane w bibliotece ozdobią, jak w poprzednich latach lukrowane pierniczki domowe choinki. Jak co roku wymieniliśmy się życzeniami i drobnymi upominkami. Bibliotekę ozdobi piękna bombka choinkowa przywieziona z fabryki bombek i podarowana przez dzieci i p. Halinę Grzegorek, a na choince klasowej zawisną kordonkowe śnieżynki ofiarowane dzieciom.

Świąteczne opowieściŚwiąteczne opowieściŚwiąteczne opowieści