"Król Kier znów na wylocie" Hanny Krall w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Król Kier znów na wylocie" Hanny Krall w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiMajowe spotkanie DKK w Bibliotece w Bolechowicach wypadło w dniu osiemdziesiątych urodzin Hanny Krall. Tak się złożyło, że tego dnia dyskutowaliśmy o jednej z książek  tej znakomitej reportażystki  pod tytułem Król kier znowu na wylocie. Jak w całej twórczości Hanny Krall tak i w Królu kier.. pojawia się problem zagłady Żydów w czasie drugiej wojny światowej, ale tutaj pozostaje on niejako w tle, bo jak powiedziała sama autorka, to powieść nie o wojnie, ale o miłości.

Bohaterka książki Izolda Regensberg dla miłości swego życia poświęca  wszystko. Przechodzi gehennę w kolejnych więzieniach, ucieka z transportu  jadącego do obozu koncentracyjnego, żyje pod fałszywym polskim nazwiskiem, ale ani na chwilę się nie załamuje, bo tym co dodaje jej sił w walce o przetrwanie jest miłość do męża.  „Blondyn, zakochany, słowem król kier” , który został wywieziony do obozu w Mauthausen. Izolda, szybko zrozumiała, że jeśli chce ocalić męża, nie może kierować się sentymentami ani sumieniem, gotowa na każde poświęcenie, rozpoczyna swoją odyseję, pełną bólu i upokorzenia…

Lektura tej niewielkiej objętościowo książki wywołała w nas silne emocje. Próba oceny głównej bohaterki  pokazała jak trudno oceniać kogoś kto znalazł się w tak tragicznej sytuacji, w warunkach gdzie gra toczy się o życie. Nikt z nas nie potępił Izoldy, zaimponowała nam swoją siłą i determinacją. 

Krall przedstawia historię Izoldy w swoim charakterystycznym stylu: bez patosu, słowami oszczędnymi, pozbawionymi emocji. Tu jeden wyraz mówi więcej niż rozbudowane zdanie, bo jak sama autorka mówi : „Im większa rozpacz, tym mniej trzeba zdań” To  literackie credo  pisarki, docenili wszyscy uczestnicy majowego spotkania.  

Zapraszamy na kolejne spotkanie 25 czerwca o godz. 19.00, a na nim Obsługiwałem angielskiego króla Bohumila Hrabala. 

Polub nas na facebooku!

Programy

 

Czytam sobie w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

 

Grupa Rękodzielnicza "Koronczarki"

 

Kosmos – nasze wielkie podwórko!

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Narodowa

 

Cyfrowe książki

 

wolnelektury.pl

 

polona.pl

 

Wyszukaj