Bliski Wschód – szlakiem krucjat, meczetów i ropy naftowej

Bliski Wschód – szlakiem krucjat, meczetów i ropy naftowejW czwartek, 29 września Biblioteka Publiczna w Rudawie gościła Bartosza Piziaka - podróżnika, pilota wycieczek, pomysłodawcę i organizatora znanych imprez turystycznych, obecnie także wykładowcę i doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość poświęcił nam wyjątkowo długą prelekcję, wzbogaconą pokazem fotografii, rekwizytów oraz muzyką kurdyjską.

Czytelnicy książek J.Pałkiewicza, W. Cejrowskiego, B. Pawlikowskiej, T. Michniewicza, T. Halika i innych podróżników mieli okazję wysłuchać relacji z podróży przez kraje Bliskiego Wschodu. Podążaliśmy przez Turcję, Irak, Kurdystan, Syrię, Jordanię, Liban poznając przeszłość i współczesność odwiedzanych miejsc. Na dłużej zatrzymaliśmy się w Kurdystanie zasłuchani w opowieść o trwającej wiele wieków historii narodu, podzielonego, wciąż walczącego o swoje państwo. Podróżując przez Syrię oglądaliśmy znaki i ślady krzyżowców, zachwycaliśmy się starą Palmirą na Pustyni Syryjskiej i Damaszkiem, który zadziwia również nowoczesną architekturą. Szliśmy przez stan Madaba w Jordanii, by dotrzeć śladami Mojżesza  pod Mount Nebo. W Petrze nasz podróżnik zawiódł nas do skalnej doliny, w której podziwialiśmy zachowane antyczne budowle wykute w skale. Obejrzeliśmy wspaniałą galerię zdjęć i zyskaliśmy ciekawą wiedzę na temat tego bogatego kulturowo, historycznie i wciąż skupiającego uwagę regionu świata. 

Można sądzić, że naszym młodszym czytelnikom, którzy również uczestniczyli w spotkaniu, ten wieczór dostarczył wiedzy wykraczającej poza podręcznik. A kto wie, może nasz gość zaraził ich pasją poznawania świata i ludzi? Bardzo im tego życzymy. 

Panu Bartoszowi Piziakowi składamy podziękowania i życzymy, aby kolejne podróże przyniosły równie ciekawą dokumentację i wiedzę, jak ta o Bliskim Wschodzie. 

Bliski Wschód – szlakiem krucjat, meczetów i ropy naftowejBliski Wschód – szlakiem krucjat, meczetów i ropy naftowejBliski Wschód – szlakiem krucjat, meczetów i ropy naftowej

Bliski Wschód – szlakiem krucjat, meczetów i ropy naftowejBliski Wschód – szlakiem krucjat, meczetów i ropy naftowej

Polub nas na facebooku!

Programy

 

Czytam sobie w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

 

Grupa Rękodzielnicza "Koronczarki"

 

Kosmos – nasze wielkie podwórko!

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Narodowa

 

Cyfrowe książki

 

wolnelektury.pl

 

polona.pl

 

Wyszukaj