Przekaż dalej, czyli sztuka wzbogaca i łączy pokolenia

DWA GRANTY Z AKADEMII ROZWOJU FILANTROPII W POLSCE W RAMACH PROGRAMU ROZWOJU BIBLIOTEK

Interesują Cię zwyczaje i folklor? Lubisz dziergać na drutach, wyszywać, haftować? Chcesz się tego nauczyć nic za to nie płacąc? Nic prostszego. Zapraszamy do naszego projektu, który realizowany będzie od maja do lipca a skierowany jest do osób dorosłych i gimnazjalistów z naszej gminy.

Zgłoszenia do udziału w projekcie prosimy kierować do Gminnej Biblioteki Publicznej w Zabierzowie, tel. 12 285 15 04, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Biblioteki Publicznej w Rudawie, tel. 12 283 81 26 do 9 maja br.

Ilość miejsc ograniczona!

Profil projektu Przekaż dalej, czyli sztuka wzbogaca i łączy pokolenia na facebooku

Przekaż dalej, czyli sztuka wzbogaca i łączy pokolenia

*****************************************************
PLAN SPOTKAŃ

14 maja (środa), godz. 18, biblioteka w Zabierzowie - wszyscy uczestnicy projektu - Prelekcja na temat tradycji rękodzielnictwa, technik. Prezentacja multimedialna technik rękodzielniczych, pokaz wyrobów.

18 maja (niedziela) - wyjazd do Muzeum Etnograficznego w Wygiełzowie - wszyscy uczestnicy projektu

Zajęcia poświęcone frywolitkom

21 maja (środa), godz. 17.00 - biblioteka w Zabierzowie - gr. 1

28 maja (środa), godz. 17.00 - biblioteka w Zabierzowie - gr. 2

4 czerwca (środa), godz. 17.00 - biblioteka w Zabierzowie - gr. 1

11 czerwca (środa), godz. 17.00 - biblioteka w Zabierzowie - gr. 2

22 maja (czwartek), godz. 17.00 - biblioteka w Rudawie - gr. 3

29 maja (czwartek), godz. 17.00 - biblioteka w Rudawie - gr. 4

5 czerwca (czwartek), godz. 17.00 - biblioteka w Rudawie - gr. 3

12 czerwca (czwartek), godz. 17.00 - biblioteka w Rudawie - gr. 4

Zajęcia poświęcone szydełkowaniu i robótkom na drutach

18 czerwca (środa), godz. 17.00 - biblioteka w Zabierzowie - gr. 1 i gr. 2

2 lipca (środa), godz. 17.00 - biblioteka w Zabierzowie - gr. 1 i gr. 2

26 czerwca (czwartek), godz. 17.00 - biblioteka w Rudawie - gr. 3 i gr. 4

10 lipca (czwartek), godz. 17.00 - biblioteka w Rudawie - gr. 3 i gr. 4

Zajęcia poświęcone haftowi

16 lipca (środa), godz. 17.00 - biblioteka w Zabierzowie - gr. 1 i gr. 2

23 lipca (środa), godz. 17.00 - biblioteka w Zabierzowie - gr. 1 i gr. 2

24 lipca (czwartek), godz. 17.00 - biblioteka w Rudawie - gr. 3 i gr. 4

31 lipca (czwartek), godz. 17.00 - biblioteka w Rudawie - gr. 3 i gr. 4

*****************************************************

Celem naszego projektu jest rozwijanie pasji, zainteresowań i zdolności manualnych wśród młodzieży, przypomnienie i nauczenie odchodzącej w zapomnienie sztuki koronczarskiej i hafciarskiej, integracja międzypokoleniowa i nauka osób starszych korzystania z komputera i internetu.

Projekt zostanie podzielony na 3 etapy:

1 -promocja projektu; rekrutacja uczestników

2 -realizacja projektu, która obejmie następujące działania:

• prelekcja dotycząca tradycji rękodzielnictwa, wzbogacona pokazem multimedialnym i pokazem eksponatów rękodzielniczych

• wycieczka do skansenu etnograficznego w Wygiełzowie na przegląd zespołów obrzędowych i pokaz pracy twórców ludowych

• warsztaty; 28-osobowa grupa uczestników zostanie podzielona w zależności od potrzeb na 7 lub 14-osobowe zespoły. W skład każdej grupy będą wchodzić gimnazjaliści i osoby starsze. Spotkania odbywać się będą w bibliotekach w Rudawie i w Zabierzowie. Na każdym spotkaniu warsztatowym będzie następowała wymiana doświadczeń i umiejętności: młodzi nauczą starszych jak korzystać z przeglądarki internetowej w celu wyszukiwania nowych wzorów, panie przekażą jak haftować i robić różne koronkowe ozdoby.

Warsztaty zostaną podzielone na 3 części tematyczne:

1) frywolitki - warsztaty zostaną przeprowadzone dla grup 7-osobowych, będzie to 8 spotkań pod kierunkiem członkiń Stowarzyszenia LUD-ART

2) druty i szydełko - odbędą się cztery spotkania dla grup 14-osobowych. Prowadzone będą pod kierunkiem pań Józefy Kosteckiej i Beaty Jaremy.

3) haft - będą to cztery spotkania realizowane dla 14-osobowych grup i poprowadzą je panie ze Stowarzyszenia LUD-ART. W tej części planujemy także stworzenie przez młodzież zakładek do książek oraz prezentacji multimedialnej promującej projektowe działania oraz czynne współtworzenie fotorelacji na facebooku.

Uroczyste zakończenie projektu odbędzie się w bibliotece w Zabierzowie i będzie ono połączone z pokazem multimedialnym i wystawą prac uczestników warsztatów.

3 -podsumowanie i rozliczenie projektu

PRB