"Koronczarki" – Grupa Rękodzielnicza przy Bibliotece Publicznej w Rudawie.

Koronczarki - tak nazwała się grupa jedenastu pań (wśród nich jedna gimnazjalistka), które systematycznie zaczęły się spotykać od września 2014r. po zakończonym projekcie Przekaż dalej, czyli sztuka wzbogaca i łączy pokolenia. Projekt realizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie w formie m.in. warsztatów rękodzielniczych. Osoby biorące udział w projekcie poznały cząstkę historii rękodzieła i kultury ludowej naszych okolic, nauczyły się podstaw technik koronki frywolitkowej, szydełkowej, na drutach, haftu krakowskiego oraz korzystania z mediów elektronicznych. Uczestnikami projektu byli gimnazjaliści i seniorzy.

Projekt się skończył, przetrwał zapał, znajomości i chęć wspólnego tworzenia. Panie spotykają się w Bibliotece Publicznej w Rudawie w co drugi czwartek miesiąca. Spotkania mają nadal charakter warsztatów, służą wymianie doświadczeń i doskonaleniu umiejętności. Powstają  na nich coraz piękniejsze wyroby, które rękodzielniczki chętnie prezentują na rozmaitych pokazach. W 2015 roku kilka wysłanych prac na konkurs Z nici Ariadny można było oglądać na ogólnopolskiej wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, w  grudniu tego samego roku grupa została zaproszona przez Starostwo Powiatowe w Krakowie do udziału w wystawie Skoczmyż do Betlejem, w kwietniu 2016 prace kilku rękodzielniczek otrzymały wyróżnienia w konkursie Koszyczek Wielkanocny firmy DMC - Creative World.

Obecnie w czwartkowych spotkaniach bierze udział 14 pań, mieszkanek gminy Zabierzów i ościennej gminy Krzeszowice. Poza wymiernymi efektami  w postaci wyrobów spotkania w bibliotece służą wymianie opinii również na temat książek oraz przynoszą uczestniczkom wiele radości i satysfakcji.

Spotkania odbywają się w bibliotece w Rudawie, w co drugi czwartek od 16.00 do 20.00. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Dożynki Gminne w Nielepicach, 2015r.Dożynki Gminne w Nielepicach, 2015 r.Dożynki Gminne w Nielepicach, 2015 r.

Dożynki Gminne w Nielepicach, 2015 r.Festiwal Koronki Klockowej w Bobowej, 2015 r.Wystawa w Centralnym Muzeum Włokiennictwa w Łodzi, 2015 r.

Wystawa w Centralnym Muzeum Włokiennictwa w Łodzi, 2015 r."Bitwa Gospodyń" - Biały Kościół, 2015 r.Wystawa "Skoczmyż do Betlejem" w Domu Polonii w Krakowie, 2015 r.

Wystawa "Skoczmyż do Betlejem" w Domu Polonii w Krakowie, 2015 r.iWarsztaty w Zespole Szkół w Rudawie, 2016 r.iWarsztaty w Zespole Szkół w Rudawie, 2016 r.