Koronczarki na Święcie Rudawy

Koronczarki na Święcie RudawyW niedzielę, 28.07. Koronczarki z Rudawy - Grupa Rękodzielnicza przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Zabierzowie - Filii w Rudawie uczestniczyły w Święcie Rudawy. Wystąpiliśmy w krótkiej prezentacji grupy i naszej biblioteki obok przedstawiciela Stowarzyszenia Ziemia Rudawska, Klubu Seniora Sami Swoi, Koła Gospodyń Wiejskich, "młodych talentów".

We wrześniu tego roku mija 5 lat od powstania grupy. To widoczny sukces zrealizowanego przez bibliotekę projektu "Przekaż dalej, czyli sztuka wzbogaca i łączy pokolenia". W czasie tych 5 lat spotykaliśmy się bez przerwy w co drugi czwartek każdego miesiąca, uczestniczyliśmy w licznych wydarzeniach gminnych i poza naszą gminą. Nasze prace znalazły się na wielu wystawach konkursowych, a kilka  nagrodzono. Jedna z naszych członkiń zdobyła kwalifikacje i prawo do tytułu "twórca ludowy", trzy panie uczą się dodatkowo poza naszą grupą techniki koronki klockowej. Obecnie grupa liczy 14 "stałych" osób, wśród których są mieszkanki: Rudawy, Brzoskwini, Krzeszowic, Miękini, Nawojowej Góry, Nielepic, Paczółtowic i Radwanowic.

Panie korzystają z uzupełnianego stale zbioru książek poświęconych technikom rękodzieła, w bibliotece mają okazję skorzystać również z kopii pozyskiwanych wzorów, a także z całego księgozbioru. Spotkania i działalność koronczarek to realizacja pasji  grupy osób. Cieszymy się, że nasza biblioteka może w tym uczestniczyć i tworzyć nowy wizerunek biblioteki - miejsca spełniania wartościowych potrzeb środowiska. 

Koronczarki na Święcie Rudawy

Koronczarki wśród zwiedzających XV Targi Wołoskich Koronek i Rzemiosła

Koronczarki wśród zwiedzających XV Targi Wołoskich Koronek i RzemiosłaValašské Meziříčí - Międzyrzecze Wołoskie, miasteczko w Czechach, do którego zmierzają w listopadzie twórcy i miłośnicy rękodzieła. W tym roku w Centralnej Szkole Zintegrowanej przy ul. Palacké, odbyły się XV targi wołoskich koronek i wyrobów rzemieślniczych - ceramiki, patchworku, wyrobów z drewna, metalu....

Stoiska rozłożone na trzech poziomach budynku przyciągnęły tłumy zwiedzających i kupujących, chociaż wejście na targi z biletami. My przeciskaliśmy się w tłumie do koronek klockowych, po drodze zachwycaliśmy się tak wieloma wyrobami, że trudno je nawet wymienić. Wśród wystawców znaleźliśmy też oferujących materiały i rozmaite akcesoria do wyrobu koronek, wzory koronek. Każdy mógł się zaopatrzyć w nici, kordonki, szydełka, ile starczyło koron czeskich. Poza tym dla każdego twórcy amatora to nieocenione źródło inspiracji. Pierwsze, co dziwi wchodzącego na czeskie targi rękodzieła to liczba zwiedzających świadcząca o popularności tego wydarzenia w miasteczku wielkości naszego Chrzanowa. Ta impreza jest tak popularna w regionie, że nie mogliśmy jej nie zobaczyć.

Koronczarki wśród zwiedzających XV Targi Wołoskich Koronek i RzemiosłaKoronczarki wśród zwiedzających XV Targi Wołoskich Koronek i RzemiosłaKoronczarki wśród zwiedzających XV Targi Wołoskich Koronek i Rzemiosła

Koronczarki wśród zwiedzających XV Targi Wołoskich Koronek i RzemiosłaKoronczarki wśród zwiedzających XV Targi Wołoskich Koronek i RzemiosłaKoronczarki wśród zwiedzających XV Targi Wołoskich Koronek i Rzemiosła

"Koronczarki" na Małopolskim Forum Srebrnej Gospodarki

"Koronczarki" na Małopolskim Forum Srebrnej Gospodarki30 października 2017 roku "Koronczarki" - nieformalna grupa zrzeszona przy Gminnej Bibliotece Publicznej z Zabierzowie, Filii w Rudawie - miały przyjemność brać udział w V Małopolskim Forum Srebrnej Gospodarki, które odbyło się w hotelu Best Western Premier w Krakowie. Wydarzenie to objął swoim patronatem wicemarszałek województwa małopolskiego p. Wojciech Kozak. Na forum poruszane były takie tematy jak: opieka nad osobami starszymi, osoby starsze na rynku pracy, zasady przeliczania emerytur według wcześniejszej i obecnej procedury i wiele innych równie ciekawych tematów.”Koronczarki”  na swoim stoisku wystawienniczym prezentowały rękodzieło obok innych stoisk promocyjnych – Banku Zachodniego WBK, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Jurajskiej Izby Gospodarczej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Klubów Seniora.

Beata Jarema

"Koronczarki" na Małopolskim Forum Srebrnej Gospodarki"Koronczarki" na Małopolskim Forum Srebrnej Gospodarki"Koronczarki" na Małopolskim Forum Srebrnej Gospodarki

Mamy twórcę ludowego!

Mamy twórcę ludowego!Miło nam podać wiadomość, że nasza koleżanka Pani Beata Jarema jest już oficjalnie twórcą ludowym. Tytuł ten przyznaje i przyjmuje w poczet członków Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, po kwalifikacji przez Sekcję Sztuki Ludowej Rady Naukowej stowarzyszenia. Organizacja działa od 1968 roku i przez swoje oddziały obejmuje zasięgiem cały kraj. Obecnie stowarzyszenie zrzesza 2200 twórców ze wszystkich dyscyplin i ze wszystkich regionów Polski. Kandydat wnioskujący o przyjęcie musi przedstawić dorobek twórczy w postaci prac, które są oceniane pod względem poziomu artystycznego i zgodności z tradycją. Oceniana jest również dokumentacja  -  potwierdzone uczestnictwo w konkursach, wystawach ,dyplomy, nagrody oraz opinie różnych instytucji. Po weryfikacji, decyzją z dnia 21 września Pani Beata może używać zaszczytnego tytułu „twórca ludowy” i posługiwać się legitymacją stowarzyszenia. Cieszymy się z jej sukcesu i z jej aktywności w naszej grupie. Co tu dużo mówić – jesteśmy dumni!

Mamy twórcę ludowego!

"Koronczarki" na festiwalach koronki w Koniakowie i Bobowej

Fot. 6. Otwarcie wystawy starych koronek koniakowskich w miejscowej szkole (prowadząca ubrana w koronki)Koronka brugijska na warsztatach grupy rękodzielniczej - sierpień 2017r.

Nazwa koronki pochodzi od belgijskiego miasta Brugia. Koronki były tu znane już w XVI wieku, wyrabiano je za pomocą drewnianych szpulek (z nawiniętą nitką), które odpowiednio ze sobą przeplatano. Dziś powiedzielibyśmy, że były wykonywane techniką klockową. Panie z Grupy Rękodzielniczej przy Bibliotece Publicznej w Rudawie podjęły naukę tej koronki techniką szydełkową, która nie wygląda tak, jak oryginalna brugijska, ale jest równie efektowna. Głównym elementem tej koronki jest taśma wykonana słupkami, która zamyka, łączy mniejsze motywy. Wychodzące spod szydełka „esy floresy, zawijasy, kółka” przypominają koronkę klockową. W kolejne czwartki sierpnia, pod okiem pani Małgorzaty Biały ze Stowarzyszenia LUD-ART powstawały na warsztatach w bibliotece pierwsze serwety z wzorami koronki brugijskiej (fot. 1).

Koronka koniakowska

12 sierpnia w ramach trwającego Festiwalu Koronki Koniakowskiej koronczarki zwiedzały w Koniakowie galerię Marii Gwarek miejsce znane jako Izba Pamięci Marii Gwarek - Muzeum Koronki. Zbiory, pamiątki zgromadziła tu Zuzanna Gwarek, synowa Marii. Zuzannie Gwarek zasłużonej rękodzielniczce poświęcono wystawę fotograficzną dokumentującą jej wkład w historię koronki koniakowskiej. Obecnie gospodarzem galerii jest przedstawicielka kolejnego pokolenia Urszula Rybka, córka Zuzanny. W miejscowej szkole jak zwykle przy tej okazji zaprezentowano największą na świecie serwetę. Tu przygotowano również wystawę najstarszych koronek koniakowskich, które zachowały się w doskonałym stanie i zachwycają pięknymi, niepowtarzalnymi wzorami. O tym, kto wykonywał wzory i jakie w „rodzinnych” koronkach opowiadała jedna z najstarszych rękodzielniczek z Koniakowa. Po uroczystym otwarciu wystawy, przy kawie była chwila do rozmów z twórcami z Koniakowa, Krakowa, Tych, a nawet z Węgier (fot. 2-8). Koniaków był głównym celem wyjazdu, ale nie jedynym. Po drodze, w Żywcu zwiedziliśmy zamek Habsburgów, w nim także zgromadzone zbiory etnograficzne (fot. 9-10).

Festiwal Koronki Klockowej w Bobowej

Dla koronki klockowej corocznie gmina Bobowa organizuje kilkudniowy festiwal, z konkursem, pokazami mody, prezentacjami wystawców z Polski i  zagranicy. W tym roku nieco wcześniej, jak poprzednio festiwal trwał od 7-go do 9-go  września. Wydarzenie jest świętem koronki klockowej, bo tu koronki uczą się również dzieci i koronka stała się znakiem gminy. Tu corocznie zjeżdżają twórcy ludowi z całej Europy. My szukaliśmy wśród stoisk przedstawicieli grupy z Krakowa, bo od dwóch lat w tej grupie pokazuje swoje prace uczestniczka również naszych warsztatów Beata Jarema. Jak, co roku grupa krakowska wyjechała z festiwalu z nagrodami, które otrzymały znane nam panie Jadwiga Węgorek i Małgorzata Grochola. Obydwie wielokrotnie już wcześniej nagradzane – mistrzyni i uczennica. Czy jeszcze ktoś z naszej grupy poza Beatą Jarema siądzie przy wałku i klockach? To się w przyszłości okaże, na razie co roku w Bobowej panie próbują robić koronkę na wstępnych warsztatach prowadzonych przez tutejsze mistrzynie (fot. 11-18).

Bardzo dziękujemy panu Sołtysowi Marcinowi Cieślakowi i Radzie Sołeckiej Rudawy za przekazane nam środki finansowe, z których częściowo pokryliśmy koszty tych podróży edukacyjnych. Niewątpliwie pomaga nam to w zdobywaniu nowych doświadczeń w sztuce ludowej, służy spotkaniom z twórcami, umożliwia zdobycie materiałów i wzorów.

Fot. 1.Prezentacja pierwszych prac wykonanych w czasie warsztatów z Małgorzatą Biały

Fot. 2. Pamiątkowe zdjęcie na tle największej serwety na świecie -  z rękodzielniczkami z Koniakowa, Krakowa, Tychów, Węgier.

Fot. 3. W Izbie Pamięci Marii Gwarek - Muzeum Koronki w Koniakowie

Fot. 4. W Izbie Pamięci Marii Gwarek - Muzeum Koronki w Koniakowie. Wśród siedzących m.in. Janina Ziąbka, Teresa Korbiel, Józefa Kostecka, Barbara Matysik

Fot. 5. W Izbie Pamięci Marii Gwarek - Muzeum Koronki w Koniakowie

Fot. 6. Otwarcie wystawy starych koronek koniakowskich w miejscowej szkole (prowadząca ubrana w koronki)

Fot. 7. Otwarcie wystawy starych koronek koniakowskich w miejscowej szkole

Fot. 8. Otwarcie wystawy starych koronek koniakowskich w miejscowej szkole

Fot. 9. Wizyta w zamku Habsburgów w Żywcu

Fot. 10. Wizyta w zamku Habsburgów w Żywcu

Fot. 11. Jadwiga Węgorek i Małgorzata Grochola reprezentują Kraków na XVIII Festiwalu Koronki Klockowej

Fot. 12. Przy stoisku gospodarzy festiwalu

Fot. 13. Przy stoisku grupy z Krakowa, wśród rękodzielniczek Beata Jarema

Fot. 14. Beata Jarema na stoisku grupy z Krakowa

Fot. 15. Nasze rękodzielniczki w trakcie oglądania nagrodzonych prac i stoisk

Fot. 16. Pokaz mody na festiwalu. We wszystkich prezentowanych strojach użyto zdobnictwa koronką klockową.

Fot. 17. W drodze do Bobowej zwiedzaliśmy zamek w Nowym Wiśniczu

Fot. 18. Przy bramie zamku w Nowym Wiśniczu

Fot. 1.Prezentacja pierwszych prac wykonanych w czasie warsztatów z p. Małgorzatą BiałyFot. 2. Pamiątkowe zdjęcie na tle największej serwety na świecie -  z rękodzielniczkami z Koniakowa, Krakowa, Tychów, WęgierFot. 3. W Izbie Pamięci Marii Gwarek - Muzeum Koronki w Koniakowie

Fot. 4. W Izbie Pamięci Marii Gwarek - Muzeum Koronki w Koniakowie. Na fot. wśród siedzących Janina Ziąbka, Teresa Korbiel, Józefa Kostecka, Barbara MatysikFot. 5. W Izbie Pamięci Marii Gwarek - Muzeum Koronki w KoniakowieFot. 6. Otwarcie wystawy starych koronek koniakowskich w miejscowej szkole (prowadząca ubrana w koronki)

Fot. 7. Otwarcie wystawy starych koronek koniakowskich w miejscowej szkoleFot. 8. Otwarcie wystawy starych koronek koniakowskich w miejscowej szkoleFot. 9. Wizyta w zamku Habsburgów w Żywcu

Fot. 10. Wizyta w zamku Habsburgów w ŻywcuFot. 11. Jadwiga Węgorek i Małgorzata Grochola reprezentują Kraków na XVIII Festiwalu Koronki KlockowejFot. 12. Przy stoisku gospodarzy festiwalu

Fot. 13. Przy stoisku grupy z Krakowa, wśród rękodzielniczek Beata JaremaFot. 14. Beata Jarema na stoisku grupy z KrakowaFot. 15. Nasze rękodzielniczki w trakcie oglądania nagrodzonych prac i stoisk

Fot. 16. Z pokazu mody na festiwalu. We wszystkich prezentowanych strojach użyto zdobnictwa koronką klockową.Fot. 17. W drodze do Bobowej zwiedzaliśmy zamek w Nowym Wiśniczu Fot. 18. Przy bramie zamku w Nowym Wiśniczu

"Koronczarki" – Grupa Rękodzielnicza przy Bibliotece Publicznej w Rudawie.

Koronczarki - tak nazwała się grupa jedenastu pań (wśród nich jedna gimnazjalistka), które systematycznie zaczęły się spotykać od września 2014r. po zakończonym projekcie Przekaż dalej, czyli sztuka wzbogaca i łączy pokolenia. Projekt realizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie w formie m.in. warsztatów rękodzielniczych. Osoby biorące udział w projekcie poznały cząstkę historii rękodzieła i kultury ludowej naszych okolic, nauczyły się podstaw technik koronki frywolitkowej, szydełkowej, na drutach, haftu krakowskiego oraz korzystania z mediów elektronicznych. Uczestnikami projektu byli gimnazjaliści i seniorzy.

Projekt się skończył, przetrwał zapał, znajomości i chęć wspólnego tworzenia. Panie spotykają się w Bibliotece Publicznej w Rudawie w co drugi czwartek miesiąca. Spotkania mają nadal charakter warsztatów, służą wymianie doświadczeń i doskonaleniu umiejętności. Powstają  na nich coraz piękniejsze wyroby, które rękodzielniczki chętnie prezentują na rozmaitych pokazach. W 2015 roku kilka wysłanych prac na konkurs Z nici Ariadny można było oglądać na ogólnopolskiej wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, w  grudniu tego samego roku grupa została zaproszona przez Starostwo Powiatowe w Krakowie do udziału w wystawie Skoczmyż do Betlejem, w kwietniu 2016 prace kilku rękodzielniczek otrzymały wyróżnienia w konkursie Koszyczek Wielkanocny firmy DMC - Creative World.

Obecnie w czwartkowych spotkaniach bierze udział 14 pań, mieszkanek gminy Zabierzów i ościennej gminy Krzeszowice. Poza wymiernymi efektami  w postaci wyrobów spotkania w bibliotece służą wymianie opinii również na temat książek oraz przynoszą uczestniczkom wiele radości i satysfakcji.

Spotkania odbywają się w bibliotece w Rudawie, w co drugi czwartek od 16.00 do 20.00. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Dożynki Gminne w Nielepicach, 2015r.Dożynki Gminne w Nielepicach, 2015 r.Dożynki Gminne w Nielepicach, 2015 r. 

Dożynki Gminne w Nielepicach, 2015 r.Festiwal Koronki Klockowej w Bobowej, 2015 r.Wystawa w Centralnym Muzeum Włokiennictwa w Łodzi, 2015 r.

Wystawa w Centralnym Muzeum Włokiennictwa w Łodzi, 2015 r."Bitwa Gospodyń" - Biały Kościół, 2015 r.Wystawa "Skoczmyż do Betlejem" w Domu Polonii w Krakowie, 2015 r.

Wystawa "Skoczmyż do Betlejem" w Domu Polonii w Krakowie, 2015 r.iWarsztaty w Zespole Szkół w Rudawie, 2016 r.iWarsztaty w Zespole Szkół w Rudawie, 2016 r.

Polub nas na facebooku!

Programy

 

Czytam sobie w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

 

Grupa Rękodzielnicza "Koronczarki"

 

Kosmos – nasze wielkie podwórko!

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Narodowa

 

Cyfrowe książki

 

wolnelektury.pl

 

polona.pl

 

Wyszukaj