Jadwiga kontra Jagiełło

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieciAle historia… Na styczniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach młodzi klubowicze wraz z bohaterami książki Grażyny Bąkiewicz pt. Jadwiga kontra Jagiełło wyruszyli w pasjonującą podróż historyczną, do czasów kiedy Polską rządziło jednocześnie dwóch królów.

Za pomocą zmodernizowanych przez pana Cebulę ławek do przenoszenia w czasie, w ciągu ośmiu i pół minuty, wszyscy dotarli do czternastowiecznego Krakowa, aby sprawdzić: Kto - królowa Jadwiga czy Władysław Jagiełło - zrobił więcej dla Polski i które z tych dwojga było lepszym królem. Klubowiczów czekało więc trudne zadanie, aby rozstrzygnąć ten historyczny spór, dzieci z wielką uwagą musiały śledzić poczynania ówczesnych władców. Jak się okazało dla wszystkich była to nie tylko  pasjonująca przygoda, ale również niezwykła lekcja historii. Zdobytą wiedzą, klubowicze mogli się wykazać, odpowiadając na trudne pytania konkursowe. Pytaliśmy min. o ulubiony przysmak królowej Jadwigi, o nazwę mostu ustawionego na łodziach a także słynne średniowieczne konfekty. Wiele radości sprawiło również dzieciom odgrywanie historycznych scenek i wcielanie się w królewskie role. Zabawa ta zainspirowała nas do przygotowania przedstawienia teatralnego na motywach naszej styczniowej lektury. Czeka nas więc wiele pracy ale i świetnej zabawy. Jej efekty  przedstawimy szerszej publiczności na początku czerwca. Książka Grażyny Bąkiewicz tak zachwyciła dzieci, że postanowiły przeczytać pozostałe części tej historycznej serii. Z czasem, wędrując z kuchcikiem po królewskich spiżarniach, pachnących korzennymi przyprawami z dalekich krajów, nabraliśmy ochoty na małe co nieco… i tu na wszystkich czekała miła niespodzianka, krzyżackie cukierki wykonane ściśle według przepisu zawartego w książce.

Klubowicze polecają:

„Ta książka jest wspaniała, bardzo mi się podobała. Jest przygodowa i śmieszna, ale i  opowiada o historii Polski. Jak już zaczęłam ją czytać, nie mogłam się od niej oderwać ani na chwilę”. – opinia Pauliny.

„Jadwiga kontra Jagiełło” to książka, która bardzo mi się spodobała. Najbardziej podobała mi się Jolka, która była bardzo pomysłową i ciekawą postacią. Książka jest przygodowa i historyczna. Dużo w niej się działo i nie było chwili, w której można było się nudzić. Wszystko w niej było super. Bardzo ją polecam  - Staś.

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieciDyskusyjny Klub Książki dla dzieciDyskusyjny Klub Książki dla dzieci

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieciDyskusyjny Klub Książki dla dzieci