Żadna bajka nie jest zmyślona

Żadna bajka nie jest zmyślona20 marca, w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach odbyło się kolejne spotkanie dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawialiśmy o książce Zygmunta Miłoszewskiego pt. Góry Żmijowe. Jest to opowieść o przygodach nastoletnich bohaterów z dwóch krain objętych władaniem Starej Magii - królewny Filomeny z Maare i Eryka, syna rybaka z Szertaty.

Jak same dzieci przyznały, od pierwszej do ostatniej strony czytały lekturę z wypiekami na twarzy. Z równym zainteresowaniem śledziły zarówno historię księżniczki Filomeny, uwięzionej przez Żmija, jak i losy Eryka, który dowiadując się, że jego przeznaczeniem jest ocalenie Szertaty przed suszą, wyrusza w stronę Gór Żmijowych, aby zdobyć pióra złocistego ptaka… Jak się okazało książka dostarczyła dzieciom zarówno wiele wrażeń jak i wątków do dyskusji. Jej fabuła, oprócz świetnej zabawy stała się znakomitym  pretekstem do rozmowy na temat przyjaźni, zaufania, odwagi i odpowiedzialności. Naszą długą dyskusję urozmaicały zagadki związane z przygodami książkowych bohaterów.

Na zakończenie każdy drugoklasista wystawił naszej marcowej lekturze swoją ocenę (w skali 1 -3).  Wszyscy  zgodnie uznali, że Żmijowe Góry warto przeczytać, bo jak sami powiedzieli jest to książka: …bardzo ciekawa, przygodowa, magiczna, nieprzewidywalna, trafiona, śmieszna… a my takie książki bardzo lubimy.

Żadna bajka nie jest zmyślonaŻadna bajka nie jest zmyślonaŻadna bajka nie jest zmyślona