Historie z gawry

Historie z gawryKiedy dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki, przyszły do biblioteki w Bolechowicach na kolejne spotkanie, już na korytarzu zauważyły tajemnicze ślady łap, zakończone ostrymi pazurami. Ślady wyraźnie prowadziły do naszej biblioteki. Wchodzimy? - zapytała Pani Maria swoich pierwszoklasistów, których miny były bardzo niepewne. Ciekawość jednak wzięła górę i po chwili wszyscy zajęli swoje miejsca. Dzieciom dość szybko udało się wypatrzyć, że tajemnicze ślady wiodą do zacisznego kącika biblioteki. Idąc ich tropem odkryły, że w znajdującym się tam dużym pudle, wypełnionym kolorowymi szmatkami i szeleszczący papierem, zagościł mały, rezolutny niedźwiadek.

Jak się wkrótce okazało, był to sympatyczny Kuba, bohater książki Renaty Kijowskiej pt. Kuba niedźwiedź. Opowieści z gawry. Na samym początku dzieci postanowiły przygotować niedźwiadkowi leśny apartament, w którym spokojnie mógłby doczekać wiosny. W ruch poszły więc nożyczki, papier, gałązki, leśny mech… i tak wkrótce powstała przytulna i bezpieczna gawra, w której zamieszkał nasz Kuba. Teraz już spokojnie mogliśmy oddać się naszej lekturze, dzięki której przenieśliśmy się do pięknego lasu, gdzie zwierzęta potrafią mówić. Towarzysząc bohaterom książki – ciekawskiemu Kubie i jego bratu Beniowi, a także narwanej Wiórze i liskowi Staszkowi, przeżyliśmy moc ciekawych przygód i dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych rzeczy z życia prawdziwych niedźwiedzi.

Historie z gawryHistorie z gawryHistorie z gawry

Historie z gawryHistorie z gawryHistorie z gawry

Historie z gawryHistorie z gawryHistorie z gawry

Historie z gawryHistorie z gawryHistorie z gawry

Dobre maniery… nie tylko od święta

Dobre maniery… nie tylko od świętaDobre wychowanie zawsze popłaca. Przekonały się o tym dzieci z DKK podczas ostatniego w tym roku spotkania, które było dla wszystkich swoistą lekcją savoir-vivre'u. Wszystko to za sprawą naszej grudniowej lektury pt. Dobre maniery dla dzieci autorstwa Grzegorza Strzebońskiego.

W tej pięknie wydanej książce, autor w zabawny sposób przypomina o zawiłościach dobrego wychowania. Ponieważ zbliżają się święta, czas spotkań i biesiad rodzinnych, najwięcej czasu poświęciliśmy na poznanie zasad zachowania się w towarzystwie, w gościach oraz przy świątecznym stole. Pomogli nam w tym bohaterowie wesołych wierszyków między innymi: mlaszczący wilczek, szybki gepard, grzeczny jeżyk czy chociażby łakomy lisek. Dzięki Dobrym manierom dla dzieci młodzi klubowicze śmiało mogą stawić czoła nawet najtrudniejszym towarzyskim wyzwaniom.

Po krótkiej przerwie w ruch poszły nożyczki, pędzle, farby, kolorowe papiery, z których dzieci wyczarowały niepowtarzalne, oryginalne i kolorowe kartki świąteczne, które ozdobiły naszą bolechowicką bibliotekę.

Dobre maniery… nie tylko od świętaDobre maniery… nie tylko od świętaDobre maniery… nie tylko od święta

Dobre maniery… nie tylko od świętaDobre maniery… nie tylko od świętaDobre maniery… nie tylko od święta

Dobre maniery… nie tylko od świętaDobre maniery… nie tylko od święta

Dobre maniery… nie tylko od świętaDobre maniery… nie tylko od świętaDobre maniery… nie tylko od święta

Dobre maniery… nie tylko od świętaDobre maniery… nie tylko od święta

Niezwykła lekcja historii

Niezwykła lekcja historiiListopadowe spotkanie dla dzieci z DKK w Bolechowicach było niezwykłą lekcją patriotyzmu i historii. Pretekstem do rozmowy była wspólnie przeczytana książka Elizy Piotrowskiej pt. A ja jestem Polak mały, moim krajem jest świat cały.

Zanim rozpoczęliśmy dyskusję o książce, wcześniej odbyliśmy niezwykłą podróż w czasie, którą rozpoczęła Legenda o Lechu, Czechu i Rusie. Następnie, przypomnieliśmy sobie ważne wydarzenia historyczne, które nawiązywały do powstania naszych symboli narodowych i początku naszej państwowości. Po zaśpiewaniu kilku patriotycznych piosenek, przyszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie - czym jest patriotyzm i jak być dzisiaj patriotą? Wiele ciekawych podpowiedzi dzieci odnalazły w naszej listopadowej lekturze.

W drugiej części spotkania udaliśmy się do „Wikarówki”, aby obejrzeć wystawę pt. Kalejdoskop czasu, na której można było zobaczyć fotografie pokazujące życie dawnych mieszkańców Bolechowic. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały te czarno białe zdjęcia przedstawiające zarówno różne uroczystości rodzinne jak i ważne wydarzenia historyczne. Niektórzy odnaleźli na nich swoich pradziadków i odszukały miejsca, które dzisiaj wydają się być nie do poznania. Ogromną ciekawość u dzieci wzbudziły również stare świadectwa szkolne i dawne sprzęty domowe, jak chociażby drewniana maselnica czy tara do prania.

Na koniec dzieci obejrzały kolorowe prace swoich kolegów,  przedstawiające najpiękniejsze zakątki Bolechowic. Ta niezwykła „żywa lekcja historii” zapewne na długo pozostanie w pamięci małych klubowiczów.

Niezwykła lekcja historiiNiezwykła lekcja historiiNiezwykła lekcja historii

Niezwykła lekcja historiiNiezwykła lekcja historiiNiezwykła lekcja historii

Niezwykła lekcja historiiNiezwykła lekcja historiiNiezwykła lekcja historii

Takie rzeczy – to tylko w Krakowie

Takie rzeczy – to tylko w KrakowiePaździernikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach było dla małych klubowiczów niesamowitą przygodą, pełną starych opowieści i legend. Tym razem wybraliśmy się na literacki spacer po Krakowie z Michałem Rusinkiem, autorem naszej październikowej lektury pt. Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek. Ta bogato ilustrowana książeczka sprawiła, że chociaż nie opuściliśmy murów naszej biblioteki, to i tak wszyscy poczuliśmy atmosferę i nastrój tego niezwykłego miejsca… a atrakcji i niespodzianek było bez liku.

Kraków przywitał nas dźwiękiem trąbki z Mariackiej wieży i gruchaniem gołębi, które jak głosi legenda są zaczarowanymi rycerzami księcia Probusa. Pojawił się również Lajkonik, który z wielką wprawą, uderza  zwiedzających swoją buławą, przynosząc im  szczęście na cały rok. Krakowskie kwiaciarki wołały- kupujcie róże małe i duże, a dorożkarze zachęcali do przejażdżki po rynku albo wokół Błoń. Odwiedziliśmy również  tajemnicze Sukiennice i Wieżę Ratuszową. Naszej uwadze nie uszła  ławeczka Piotra Skrzyneckiego i maleńki Kościół Świętego Wojciecha. Nieco dłużej zatrzymaliśmy się przy pomniku pana Adama, aby popatrzeć na zakochane pary.

Nasze zwiedzanie przez czytanie zakończyliśmy przy  wózku z obwarzankami, bo jak napisał sam autor  – Nie ma śniadanka bez obwarzanka.

Wesołe wierszyki zawarte w książce Michała Rusinka tak bardzo spodobały się dzieciom, że same postanowiły nauczyć się ich na pamięć.

Takie rzeczy – to tylko w KrakowieTakie rzeczy – to tylko w KrakowieTakie rzeczy – to tylko w Krakowie

Takie rzeczy – to tylko w KrakowieTakie rzeczy – to tylko w KrakowieTakie rzeczy – to tylko w Krakowie 

Takie rzeczy – to tylko w KrakowieTakie rzeczy – to tylko w KrakowieTakie rzeczy – to tylko w Krakowie

    

Mali bohaterowie

Mali bohaterowie28 września, po wakacyjnej przerwie wznowił swoją działalność Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci działający w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach. Tym razem jego uczestnikami są uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach, pod opieką wychowawczyni Marii Półtorak.

Zanim jednak  nasi pierwszoklasiści  zostali przyjęci do grona klubowiczów, długo rozmawialiśmy o ulubionych książkach i korzyściach płynących z ich czytania. Dzieci poznały również regulamin biblioteki i zasady jakimi  będziemy kierować się na naszych comiesięcznych spotkaniach z książką. Swoją przynależność do Klubu uroczyście potwierdziły własnoręcznym podpisem, zobowiązując się tym samym do przestrzegania ustalonego regulaminu i pilnego czytania klubowych lektur.

W drugiej części spotkania wspólnie czytaliśmy naszą pierwszą klubową lekturę. Była nią książka Renaty Piątkowskiej pt. Twardy orzech do zgryzienia. Dzieciom szczególnie spodobał się rozdział zatytułowany  Bohater.  Na pytania – Czy bohater musi być wielki, odważny i niezwykle silny? Czy musi biegać w stroju Batmana? - dzieci zgodnie odpowiedziały - NIE! Jak się okazało bohaterem może zostać również mały Adaś, który nie nosi peleryny jak komiksowy bohater, ale piżamkę w kolorowe krokodylki. Dzwoniąc pod  numer 112, Adaś  uratował życie swojej sąsiadce, pani Anieli. Dzieciom bardzo spodobały się historyjki zawarte w tej mądrej i pięknie ilustrowanej książce i jak powiedziały z niecierpliwością będą czekać na nasze następne spotkanie.

Mali bohaterowieMali bohaterowieMali bohaterowie

Mali bohaterowieMali bohaterowieMali bohaterowie

Mali bohaterowieMali bohaterowieMali bohaterowie

Jak w prawdziwym teatrze

Jak w prawdziwym teatrzePo prawie trzech miesiącach przygotowań, dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki wystąpiły na scenie bolechowickiej "Wikarówki" z przedstawieniem Jadwiga kontra Jagiełło. Spektakl powstał na motywach książki Grażyny Bąkiewicz, o której dyskutowaliśmy na jednym z klubowych spotkań w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach.

Na scenie stanął potężny zamek wawelski, u którego podnóża płynęła Wisła a z jaskini zionął ogniem legendarny smok. Na murach pojawili się możnowładcy krakowscy, rozprawiający o sprawach ważnych dla kraju. Wtedy to właśnie nadjechał Książę Habsburski Wilhelm z żądaniem wydania mu Jadwigi jako żony. Po odmowie możnowładców, wielce niezadowolony opuścił Kraków. W tym czasie na zamku pojawia się Jagiełło, książę litewski, który skłonny jest zapłacić wysoką karę za zerwane zaręczyny Jadwigi z Wilhelmem. Jadwiga powoli przekonuje się do nowego narzeczonego. W końcu przygotowania do zaślubin czas zacząć. Jak na prawdziwym weselu nie zabrakło tańców, muzyki i smacznego poczęstunku. Na scenie oprócz historycznych postaci, pojawili się również inni bohaterowie z książki  Jadwiga kontra Jagiełło - uczniowie z klasy profesora Cebuli, którzy za pomocą zmodernizowanych ławek przenieśli się do czternastowiecznego Krakowa, z zadaniem znalezienia pewnej informacji dotyczącej Jagiełły.

Publiczność długo oklaskiwała występy piętnastu małych aktorów, którzy dali z siebie wszystko, przywołując na scenie czasy, kiedy Polską rządziło jednocześnie dwóch królów.

Przedstawienie wystawili uczniowie klasy 3c ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach, pod opieką wychowawczyni Marii Półtorak, we współpracy z Biblioteką Publiczną w Bolechowicach.

Jak w prawdziwym teatrzeJak w prawdziwym teatrzeJak w prawdziwym teatrze

Jak w prawdziwym teatrzeJak w prawdziwym teatrzeJak w prawdziwym teatrze

Jak w prawdziwym teatrzeJak w prawdziwym teatrzeJak w prawdziwym teatrze

Jak w prawdziwym teatrzeJak w prawdziwym teatrzeJak w prawdziwym teatrze

Jak w prawdziwym teatrzeJak w prawdziwym teatrzeJak w prawdziwym teatrze

Kuki kontra Ikuk

OKuki kontra Ikukstatnie przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci przy Bibliotece Publicznej w Bolechowicach odbyło się w klimacie magii i fantastycznych przygód. Wszystko to za sprawą naszej czerwcowej lektury. Tym razem dyskutowaliśmy o powieści Pojedynek Andrzeja Maleszki z jego bestsellerowej serii Magiczne Drzewo.

Jak przyznali młodzi klubowicze książka  wciągnęła ich już od pierwszej strony. Dla większości z nich było to pierwsze spotkanie z Kukim, Gabi, Blumkiem i Budyniem, bohaterami Magicznego drzewa. Naszą dyskusję rozpoczęliśmy od historii magicznego dębu powalonego przez szalejącą burzę, by zaraz potem wraz z bohaterami książki podążyć do zamku na wyspie, gdzie odbywał się obóz szachowy. To tutaj Kuki  odnajduje szachy obdarzone magiczną mocą i wyczarowuje swojego klona, by ten zastępował go w nudnych zajęciach.

Klon okazuje się jednak  bardzo niebezpieczną istotą. Zdobywa czarne figury za pomocą których można wyczarować tylko złe rzeczy. Tworzy gigantycznego robota, żywe labirynty i zmienia ludzi w dziwne stworzenia. Na niesamowitej wyspie Kuki, Gabi i Blubek muszą stoczyć niebezpieczną walkę, w której ważną rolę odegra, mówiący ludzkim głosem, niezwykle sympatyczny pies o imieniu Budyń.

Przygody bohaterów Pojedynku zafascynowały wszystkich klubowiczów i każdy z nich odnalazł w książce swoją ulubioną postać.

Warto dodać, że i na naszym spotkaniu nie zabrakło czarodziejskich szachów. Każdy mógł wybrać sobie dowolną figurę szachową i wypowiedzieć swoje życzenie. Jak się okazało, wszyscy wybrali białe pionki, bo tylko one mogą wyczarować same dobre rzeczy.

Kuki kontra IkukKuki kontra IkukKuki kontra Ikuk

Kuki kontra IkukKuki kontra IkukKuki kontra Ikuk

Kuki kontra IkukKuki kontra IkukKuki kontra IkukKuki kontra Ikuk

Detektywi na tropie

Detektywi na tropieKwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci przy Bibliotece Publicznej w Bolechowicach było nie lada wyzwaniem dla młodych klubowiczów… a to wszystko za sprawą Lassego i Maii, bohaterów bardzo lubianej serii książek Martina Widmarka.

Tego dnia każdy trzecioklasista mógł zostać prawdziwym detektywem. Wcześniej jednak, wszyscy musieli przejść skomplikowane testy na spostrzegawczość, nauczyć się szyfrowania tajnych wiadomości oraz opanować sztukę tworzenia  profilu osoby poszukiwanej. Kiedy już wszyscy przekonali się na czym polega praca detektywa, przenieśliśmy się do małego szwedzkiego miasteczka Valleby i rozpoczęliśmy dyskusję o przeczytanych książkach - Tajemnicy urodzin i Tajemnicy mumii. Jak się okazało Tajemnice… zachwyciły wszystkich i jak powiedział jeden z klubowiczów: - Nie wyobrażam sobie, żebym mógł odłożyć książkę chociaż na chwilę, musiałem ją przeczytać od razu całą. Inaczej nie mógłbym zasnąć.

Po ciekawej i inspirującej dyskusji, postanowiliśmy sami napisać własną powieść kryminalną. Czerpiąc z warsztatu pisarskiego samego Martina Widmarka - który uważa, że książka detektywistyczna dla dzieci powinna w prosty i lapidarny sposób tłumaczyć niezwykle skomplikowane rzeczy - przystąpiliśmy do konstruowania fabuły. Na początek „powołaliśmy do życia” głównych bohaterów. Na liście podejrzanych znaleźli się Adam Brygada, Henio Niewiem, Roksana Dżilow oraz Kuba Mikołajewski. Pozostało tylko zebrać kilka informacji dotyczących ich prywatnego życia - dowiedzieć się jaki mają zawód i hobby, poznać ich wady i zalety a nade wszystko poznać ich marzenia - bo, to one często mogą być cenną wskazówką w prowadzeniu dochodzenia… a potem wyobraźnia dzieci podpowiadała niesamowite historie.
Dzieci tak bardzo wciągnęła ta literacka zabawa, że postanowiły same napisać swoją pierwszą książkę, oczywiście z kryminalną zagadką.

Detektywi na tropieDetektywi na tropieDetektywi na tropie

Detektywi na tropieDetektywi na tropieDetektywi na tropie

Detektywi na tropieDetektywi na tropieDetektywi na tropieDetektywi na tropie

W ciekawych czasach…

W ciekawych czasach…Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci działającego przy Bibliotece Publicznej w Bolechowicach to - jak mówią sami młodzi klubowicze - zawsze niezwykła przygoda. Tak było i tym razem. Oprócz dyskusji o książce, odbyliśmy niezwykle interesującą podróż…

Tym razem dzieci poznały Zosię Wierzbowską, bohaterkę serii książek o Zosi z Ulicy Kociej. Zosia ma 9 lat i wraz z rodziną przeprowadza się do domu w podwarszawskich Łomiankach. Na początku trudno jej przyzwyczaić się do życia w nowym miejscu. Wszystko zmienia się, gdy do Wierzbowskich przyjeżdża rezolutna ciocia, która ma olbrzymią wyobraźnię, nie boi się nowych wyzwań i wprowadzania swoich szalonych pomysłów w życie rodziny. To ona pomaga Zosi oswoić się z nowym miejscem… Przygody Zosi, które Agnieszka Tyszka opisała w pierwszym tomie, wszystkim bardzo się spodobały. Niektórzy klubowicze postanowili poznać dalsze losy Zosi i przeczytać kolejne części tej sympatycznej serii.

Drugą część marcowego spotkania poświęciliśmy na archeologiczną podróż w czasie. Naszym przewodnikiem po zamierzchłych czasach i odległych krainach była Dominika Mazur. Na początku nasz gość opowiedział na czym polega praca archeologów, jakich używają narzędzi podczas prowadzonych badań oraz czy ich praca przypomina w czymkolwiek filmowego Indianę Jonesa. Następnie dzieci oglądały kolorowe slajdy i  z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści o najsłynniejszych odkryciach archeologicznych. Po części teoretycznej każdy miał możliwość wcielenia się w prawdziwego archeologa i odkopania ukrytych, starych przedmiotów. Dzieci szukały skarbów przeszłości na specjalnie przygotowanych stanowiskach archeologicznych podzielonych siatką pomiarową... i tak młodym archeologom udało się odnaleźć i wydobyć z piasku: bransoletkę, pierścionek, nasiona, kawałki węgla. Potem wspólnie  staraliśmy się odtworzyć historię związaną z wydobytymi skarbami. Dużym wyzwaniem dla wszystkich była również próba zrekonstruowania starych glinianych dzbanów. Dzieciom tak bardzo spodobała się ta archeologiczna przygoda, że niektóre postanowiły od razu rozpocząć prace wykopaliskowe w swoich ogródkach.

Na zakończenie pani Dominika wręczyła wszystkim uczestnikom zajęć piękne, kolorowe dyplomy i pamiątkowe bransoletki.  

W ciekawych czasach…W ciekawych czasach…W ciekawych czasach…

W ciekawych czasach…W ciekawych czasach…W ciekawych czasach…

W ciekawych czasach…W ciekawych czasach…W ciekawych czasach…

W ciekawych czasach…W ciekawych czasach…W ciekawych czasach…

W ciekawych czasach…W ciekawych czasach…W ciekawych czasach…

W ciekawych czasach…W ciekawych czasach…W ciekawych czasach… 

Jadwiga kontra Jagiełło

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieciAle historia… Na styczniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach młodzi klubowicze wraz z bohaterami książki Grażyny Bąkiewicz pt. Jadwiga kontra Jagiełło wyruszyli w pasjonującą podróż historyczną, do czasów kiedy Polską rządziło jednocześnie dwóch królów.

Za pomocą zmodernizowanych przez pana Cebulę ławek do przenoszenia w czasie, w ciągu ośmiu i pół minuty, wszyscy dotarli do czternastowiecznego Krakowa, aby sprawdzić: Kto - królowa Jadwiga czy Władysław Jagiełło - zrobił więcej dla Polski i które z tych dwojga było lepszym królem. Klubowiczów czekało więc trudne zadanie, aby rozstrzygnąć ten historyczny spór, dzieci z wielką uwagą musiały śledzić poczynania ówczesnych władców. Jak się okazało dla wszystkich była to nie tylko  pasjonująca przygoda, ale również niezwykła lekcja historii. Zdobytą wiedzą, klubowicze mogli się wykazać, odpowiadając na trudne pytania konkursowe. Pytaliśmy min. o ulubiony przysmak królowej Jadwigi, o nazwę mostu ustawionego na łodziach a także słynne średniowieczne konfekty. Wiele radości sprawiło również dzieciom odgrywanie historycznych scenek i wcielanie się w królewskie role. Zabawa ta zainspirowała nas do przygotowania przedstawienia teatralnego na motywach naszej styczniowej lektury. Czeka nas więc wiele pracy ale i świetnej zabawy. Jej efekty  przedstawimy szerszej publiczności na początku czerwca. Książka Grażyny Bąkiewicz tak zachwyciła dzieci, że postanowiły przeczytać pozostałe części tej historycznej serii. Z czasem, wędrując z kuchcikiem po królewskich spiżarniach, pachnących korzennymi przyprawami z dalekich krajów, nabraliśmy ochoty na małe co nieco… i tu na wszystkich czekała miła niespodzianka, krzyżackie cukierki wykonane ściśle według przepisu zawartego w książce.

Klubowicze polecają:

„Ta książka jest wspaniała, bardzo mi się podobała. Jest przygodowa i śmieszna, ale i  opowiada o historii Polski. Jak już zaczęłam ją czytać, nie mogłam się od niej oderwać ani na chwilę”. – opinia Pauliny.

„Jadwiga kontra Jagiełło” to książka, która bardzo mi się spodobała. Najbardziej podobała mi się Jolka, która była bardzo pomysłową i ciekawą postacią. Książka jest przygodowa i historyczna. Dużo w niej się działo i nie było chwili, w której można było się nudzić. Wszystko w niej było super. Bardzo ją polecam  - Staś.

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieciDyskusyjny Klub Książki dla dzieciDyskusyjny Klub Książki dla dzieci

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieciDyskusyjny Klub Książki dla dzieciDyskusyjny Klub Książki dla dzieci

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieciDyskusyjny Klub Książki dla dzieci

Polub nas na facebooku!

Programy

 

Czytam sobie w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

 

Grupa Rękodzielnicza "Koronczarki"

 

Kosmos – nasze wielkie podwórko!

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Narodowa

 

Cyfrowe książki

 

wolnelektury.pl

 

polona.pl

 

Wyszukaj