"Bal nie z tej Ziemi" - zakończenie projektu "Kosmos – nasze wielkie podwórko"

Kosmos - nasze wielkie podwórko16 czerwca w Sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów odbył się Bal nie z tej Ziemi, będący uroczystym zakończeniem projektu Kosmos – nasze wielkie podwórko, który od czterech miesięcy realizowała Gminna Biblioteka w Zabierzowie – Filia w Bolechowicach, przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Bolechowicach. Jego uczestnikami byli uczniowie klasy 1C pod opieką wychowawczyni Marii Półtorak. Projekt dofinansowany był ze środków Fundacji BGK – „Na dobry początek”.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Halina Kodura i Renata Woch, dyr. ze SP w Bolechowicach, Janina Wilkosz dyr. GZEAS, astronom Aleksandra Majewska, proboszcz Parafii Bolechowice Stanisław Kozieł, sołtys Bolechowic Henryk Krawczyk oraz rodzice dzieci z klasy 1C. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy również wszystkich pierwszoklasistów ze szkoły w Bolechowicach.

Uroczystość rozpoczął występ uczniów biorących udział w projekcie, którzy tańcem i śpiewem  przywołali postać  Mikołaja Kopernika. Po powitaniu gości przez dyr. SCKiPGZ Annę Domagałę i kierownika GBP w Zabierzowie Marię Gaudyn, nadszedł czas na: „Przeżyjmy to jeszcze raz”, czyli prezentację z czteromiesięcznych działań projektowych, na które składały się między innymi warsztaty astronomiczne, wycieczki, piknik naukowy, noc astronomiczna oraz literackie spotkania w bibliotece. Po obejrzeniu i wysłuchaniu wspaniałych wspomnień nadeszła chwila nagrodzenia małych bohaterów naszego projektu za ich owocną i twórczą pracę.

Pierwszoklasiści otrzymali w pełni zasłużony Certyfikat Młodszego Astronoma oraz odznakę astronomiczną i pamiątkową księgę kosmosu. Dzieci z wielką radością i dumą odbierały te piękne nagrody, w blasku fleszy i gromkich oklasków. Podziękowanie otrzymała również dyr.  Halina Kodura za wspaniałą współpracę partnerską między Szkołą Podstawową w Bolechowicach a biblioteką.

Wreszcie przyszła chwila podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w realizację naszego projektu. Szczególne podziękowania popłynęły w stronę uczniów klasy IC i ich rodziców za ich entuzjazm i zaangażowanie. To dzięki Nim mogliśmy wszyscy podziwiać przepięknie wykonane słowniczki astronomiczne oraz rodzinne prezentacje dzieł przedstawiających przybyszów z obcej planety. Prace można podziwiać na wystawie w SCKiPGZ, a po wakacjach w SP w Bolechowicach. Z inicjatywy sołtysa Pana Henryka Krawczyka część prac zostanie wystawionych na aukcji charytatywnej podczas Pikniku Ekologicznego w Bolechowicach.

Po kolejnym występie – piosence w rytmie twista o pierwszej kobiecie w kosmosie, dzieci udały się na mały poczęstunek, aby nabrać sił przed prawdziwie odlotowym balem, który brawurowo poprowadziła Agnieszka Mleczko.

I tak oto w rytmie kosmicznych zabaw i tańców zakończył się projekt Kosmos – nasze wielkie podwórko. Czy przedsięwzięcie się udało? Na to pytanie najlepszą odpowiedzią są słowa naszych małych astronomów: „to była najwspanialsza przygoda na całym świecie”  oraz „my nie chcemy, żeby ten kosmos się skończył”. Kto wie? Może po wakacjach znów wyruszymy śladami Marcelinki – bohaterki książki J.L. Wiśniewskiego W poszukiwaniu Najważniejszego. Bajka trochę naukowa, która była naszym literackim przewodnikiem po wielkim kosmosie.

Kosmos - nasze wielkie podwórkoKosmos - nasze wielkie podwórkoKosmos - nasze wielkie podwórko

Gminna Biblioteka Publiczna w ZabierzowieKosmos - nasze wielkie podwórkoKosmos - nasze wielkie podwórko

Kosmos - nasze wielkie podwórko Projekt dofinansowany przez Fundację BGK

w programie „Na dobry początek!