"Człowiek z czerwoną chorągiewką" - spotkanie w ramach projektu "Czytam sobie w bibliotece"

Człowiek z czerwoną chorągiewką

W czerwcu w ramach projektu Czytam sobie w bibliotece w naszej bibliotece odbyło się kolejne siedem spotkań z uczniami klas 2 i 3 ze Szkoły Podstawowej w Zabierzowie. Tym razem dominował temat motoryzacji i... słuchowiska radiowego. Wszystko za sprawą książeczki Człowiek z czerwoną chorągiewką autorstwa Pawła Beręsewicza.

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od wspólnego przeczytania książki. Następnie dzieci obejrzały prezentację poświęconą początkom motoryzacji. Dowiedziały się z niej jaką rolę pełnili mężczyźni z czerwoną chorągiewką w ręce, pieszo podążający przed pierwszymi samochodami. Obejrzały fotografię ludzi i samochodów, o których chwilę wcześniej opowiadała książka. Był więc i Karl Benz z żoną Berthą i synami Eugenem oraz Richardem. Były pierwsze auta parowe braci Stanley, archiwalne fotografie uczestników wyścigu Paryż-Rouen czy wreszcie Ford T, pierwszy seryjnie produkowany na świecie samochód.

Końcowa część prezentacji poświęcona była słuchowisku radiowemu. Uczniowie dowiedzieli się m.in. czym jest słuchowisko, gdzie się je nagrywa. Aby nadać realizmu odgrywanym przed mikrofonem wydarzeniom dodaje się różne dźwięki np. kroki, odgłosy ulicy, przyrody itp.

Następnie odtwarzaliśmy kilkanaście różnych dźwięków z życia codziennego a zadaniem uczniów było odgadnięcie ich źródła, a na koniec tej części spotkania wszyscy posłuchali krótkiego słuchowiska dla dzieci.

Teraz już wszyscy byli gotowi nagrać własne słuchowisko. Po rozdaniu scenariusza opartego na drugim rozdziale Człowieka z czerwoną chorągiewką nastąpiło rozdzielenie ról na te czytane i te od efektów dźwiękowych. Zadaniem tych uczniów było naśladowanie psów, koni, odgłosów samochodu czy skrzypiących drzwi. Jeszcze tylko próba, chwilę później na stoliku zapaliła się sygnalizacyjna lampka i zaczęło się nagranie. Wszyscy w skupieniu i z wielkim zaangażowaniem odegrali swoje role, by chwilę później na koniec spotkania móc odsłuchać efekty swojej pracy.

Życzymy uczniom udanych wakacji i w nowym roku szkolnym zapraszamy do biblioteki na kolejne spotkania.

Klasa 2a - 08.06.2016 r.

Człowiek z czerwoną chorągiewkąCzłowiek z czerwoną chorągiewkąCzłowiek z czerwoną chorągiewką

Klasa 3b - 10.06.2016 r.

Klasa 3a - 10.06.2016 r.