"Ani święci, ani anioły" Ivana Klimy w Dyskusyjnym Klubie Książki

DKKMarcowe spotkanie DKK w Bibliotece w Bolechowicach upłynęło w klimacie czeskiej literatury. Tym razem dyskutowaliśmy o książce Ivana Klimy Ani święci, ani anioły. Jej autor jest wybitnym czeskim pisarzem stawianym na równi z Kunderą czy Hrabalem… a więc nasze oczekiwania wobec książki były spore.

Pierwsze dwa zdania powieści brzmią dość dramatycznie: Dziś w nocy zabiłam swojego męża. Dentystyczną wiertarką wydrążyłam mu dziurę w głowie. Czy to zapowiedź kryminału? Jak się okazało to tylko senny koszmar Krystyny, głównej bohaterki, z zawodu dentystki. Krystyna to zmęczona życiem, samotna matka, która nie potrafi poradzić sobie z problemami i coraz częściej  popada w depresję. Na dodatek wkrótce czeka ją ciężka walka z uzależnieniem narkotykowym córki. Ma poczucie niespełnienia zarówno w roli żony jak i matki…

Akcja powieści rozgrywa się w Pradze lat dziewięćdziesiątych po „aksamitnej rewolucji”. Polityka i historia ciągle silnie oddziałują na postawy i wybory życiowe bohaterów. Jednak dla nas książka Klimy jest przede wszystkim opowieścią o złożoności relacji międzyludzkich. Spotkanie klubu zdominowała dyskusja na temat skomplikowanej relacji Krystyny i jej dorastającej córki. Dociekaliśmy jej przyczyn, często różniąc się w ocenie postępowania bohaterki.  

Klima prowadzi narrację z perspektywy głównych bohaterów, co pozwala zobaczyć ich odmienny punkt widzenia na te same sprawy. W przypadku Janki autor posłużył się językiem młodzieży, co sprawiło, że postać ta stała się jeszcze bardziej autentyczna. Zgodnie uznaliśmy, że Klima w swojej książce podjął temat bardzo uniwersalny, pokazał przekonywujący obraz zaniku wartości, a stworzone przez niego kobiece sylwetki są po prostu świetne. Czy książka spełniła nasze oczekiwania? Zdecydowanie tak.

Zapraszamy na spotkanie 23 kwietnia o godz.19.00, tym razem z bohaterami powieści Andrzeja Barta Don Juan raz jeszcze.

DKKDKKDKKDKK 

DKK

Polub nas na facebooku!

Programy

 

Czytam sobie w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

 

Grupa Rękodzielnicza "Koronczarki"

 

Kosmos – nasze wielkie podwórko!

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Narodowa

 

Cyfrowe książki

 

wolnelektury.pl

 

polona.pl

 

Wyszukaj