"Ludzka rzecz" Pawła Potoryczyna w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Ludzka rzecz" Pawła Potoryczyna w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiNa wrześniowym spotkaniu DKK w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach dyskutowałyśmy o debiutanckiej powieści Pawła Potoryczyna pt. Ludzka rzecz. Bohaterami książki są mieszkańcy Piórkowa, małej wioski położonej gdzieś w centralnej Polsce. Ich powikłane losy poznajemy poprzez pryzmat toczącej się nieopodal drugiej wojny światowej, lecz tylko z pozoru jest to książka o wojnie… bo wojna w Piórkowie bardziej przypomina zabawę w Indian i kowbojów.

Zaczątkiem fabuły jest śmierć Smyczka, piórkowskiego partyzanta i sowizdrzała, którego ciało zostaje pewnego dnia rzucone pośrodku drogi między cmentarzem i kościołem, wedle Kaczorowej chałupy, prosto w ciepłe, wiosenne błoto. Wydarzenie to, stało się początkiem opowieści o historii Piórkowa i jego mieszkańcach… opowieść to niezwykła.

Czytając powieść Potoryczyna zachwycałyśmy się niezwykle barwnymi i nietuzinkowymi postaciami, którymi targają różne pokusy, żądze i namiętności, strach, nie rzadko zawiść… po prostu ludzkie rzeczy. Autor przedstawił je w bardzo przekonywujący, dosadny sposób i  jak się wydaje z dużą dozą sympatii. Nie mniejsze wrażenie wywarły na nas opisy samego Piórkowa i świetnie pokazany porządek tego świata, który jest ściśle związany z prawami natury. Kurz, deszcz, błoto i cisza, to żywioły, które wyznaczają los tutejszych mieszkańców.   Nie mniejszą przyjemność sprawiło nam czytanie niemal filozoficznych krótkich, ale jakże cennych  rozważań na temat życia, wplecionych w piórkowskie opowieści. Gdyby przyszło nam oceniać tylko tę część książki, posypały by się zapewne same dziesiątki.

Andrzej Potoroczyn pisał Ludzką rzecz przez trzynaście lat. Zdaniem dyskutantek nie przysłużyło się to książce. Mniej więcej od połowy, powieść sporo traci ze swego uroku, pojawia się coraz więcej wątków nie związanych z fabułą, a krótkie i celne do tej pory  dygresje przeradzają się w wielkostronicowe traktaty, które już tak nie zachwycają.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 25 października - godz. 19. Tematem dyskusji będzie książka Andy Rottenberg pt. Proszę bardzo.

"Ludzka rzecz" Pawła Potoryczyna w Dyskusyjnym Klubie Książki